We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Özgürlüğünü Kaybedenler

6 2 12
26.09.2021

Kahramanımızın adı Hayat Hanım olsun. Kendisiyle geçtiğimiz haziranda tanışmıştık. Hanımefendiliği, nezaketi, ikramı ve güleryüzüyle bir İstanbul Hanımefendisiydi. Çocuklarını tanıtıyor bize. Küçüğü yaşına göre pek hareketli ve muzır. Büyüğü 6.sınıfı bitirmiş. Gereğinden fazla içine kapanık. Olsun deyip ilk görüşmelerde çocuklar kendisi olamıyor. Arkadaşım itiraz ediyor ilk gördüğün ile sonra göreceğin aynı olmayan çocuğun kişilik ayarında sorun vardır. Arkadaşımı erken karar verme önyargısıyla itham ediyorum. Arkadaşım, kimin haklı olduğunu kimin haklı olmadığını göreceğiz edasında hınzırca gülümsüyor.

Kapıdan çıkarken elimize tutuşturulan hatırı sayılır markanın çikolata paketi beni haklı çıkartılacağına yoruyorum. Gülümsemesini çürütür edasında Dostoyevski’nin mujik kahramanlarına işmar attırdığı gibi arkadaşıma işmar atıyorum.

Yaz boyunca çocuğu uzaktan kontrol edip çalışmalarını takip ettik. Dalgalı seyreden okumaları, yarım ağızlı geri dönüşlerini yaz tatilinin rehavetine yordum. Güneş, deniz, tekne, kum, arkadaş, dijital dünya, lebi derya dijital oyunlar, her istediğini yapma imkanı…

Devrin çocukları ne kadar şanslı. Bu cümleyi her ne kadar buraya yazsam da devrin çocuklarına acıyorum. Kendileri olmalarına izin vermeyen ne çok şey var.

Çağa uygun olmayan ve sosyal medyada beğenisi olmayan bir cümle bırakıyorum buraya:” Doğanın alıp, kucaklayıp, sevip,canını yakmadığı her çocuk biraz yarımdır.”

Yaz günleri her ne kadar uzun olsa da bir tatlı huzur almaya gidenlerin gecesi kadar kısa.

Çocuk sadece dağılmıyor yaz tatillerinde. Ebeveyn de işin gücün okulun sorunların derdinden kurtulup kendini şezlonga atınca her şeyi unutmaya bırakıyor.

Selçuk Şirin’e göre uzun yaz tatilleri yüzde her yıl 15’lik eğitim kaybına neden oluyor.

Derken aylardan Eylül. Okullar salgına inat uzun süreden beri kilitlenmiş sınıfların paslı kapılarını açtı. Çocuklar okul yolunu tutsada akılları halen tatilinin rehavetinde. Kendisi sınıfta hayaller........

© Karar


Get it on Google Play