We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Okullara veda ederken Hemingway’ın çanları da çalmayacak

21 5 5
03.09.2020

Eylül gelince bizim kuşağın içine siyah beyaz önlük yeni neslin içine de rengarenk formalarla el ele okul yolunu tutan okula başlama duygusu doğuyor içine.

Ancak okula gitme arzusu yine Cemal Süreya’nın Eylül şiirindeki tabir ile söyleyecek olursak “ Dili geçmiş zamanlarda” kaldı.

Covid 19 ile okulların sadece ülkemizde değil tüm dünyada açılıp açılmaması bir muammaya dönüşmüş durumda. Küresel üst akıl okuduklarımdan yola çıkarak gördüğüm pandemi sürecini gerekçe gösterip okulların hayatımızdaki yerini bir projeyeye dönüştürüyor. Okulun hayatımızdaki yerine yeniden bir şekil verilmeye çalışılıyor.

Artık okulların yolunu tutma rutini belki hiç olmayacak belki bir grup öğrenci için olacak belki de mutlu azınlık için okul yolları açılacak.

Dört duvarlı okullar kimi eğitim uzmanlarına göre miadını çoktan doldurmuştu. Covid 19 ile okulların miadının dolumu bir projeye dönüşüp artık okulların çoğunluk için bir ihtiyaç olmaktan çıktığı gerçeğini önce kısık sesle sonra yüksek sesle dile getirecekler. Halen okul bağımlılığından kurtulmayan ebeveynleri frenlemek için yasalar çıkartılıp belli test ve sınavlardan çocukları geçirip okula uygun olup olmayanları berlileyecekler. Böylece yüzde onluk kesim dışında diğer çocukların okula gitmelerine gerek duymayacak bir eğitim tarihine girişin projesini hazırlanılıyor desem çoğunuz beni ütopyacı olarak yargılayabilirsiniz.

O zaman eğitimin tarihini özetleyip günümüze doğru bir zihinsel egzersiz yapalım.

Tarihte eğitim; dini mabedlerde veriliyordu. Kiliseler, camiler, manastırlar, havralar, medreseler çocukların dini ağırlıklı eğitim aldıkları yerlerdi. Zaman zaman krallar, padişahlar, ve farklı ülkelerde farklı adlarla anılan devlet adamları da reasını kontrol altına almak için çocukları hayata hazırlama, saraya kullanışlı hale getirme, savaşta asker ihtiyacını karşılama, gibi çoklu amaçlarla çocukların eğitimine el atmıştır.

Sanayi devrimiyle birlikte insanların hayatına giren okul, Fransızca école sözcüğünün kökeni Yunanca (skholế) kelimesidir ve "felsefe ve ders görülen yer” anlamına gelir.

Sanayi devriminde önce işe giden işçilerin çocuklarına bakmak için açılmış olan okullar daha sonra sanayi çarklarına lazım olan işçileri yetiştiren iş gücüne insanı hazır hale getiren kurumlara dönüştürüldü.

Kervan yolda dizilir misali gel zaman........

© Karar


Get it on Google Play