We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

İnsan okuduklarının eseridir

12 3 2
03.06.2020

Son yıllarda kişisel gelişim kitapları en çok satanlar listesinde kalıcı şekilde yerini aldı. Eskiden psikoloji veya insan bilimi adı altında var olan kitaplar değil. Uzun süredir kişisel gelişim adı altında raf raf kitap yayını yapılıyor ve en çok satanlar listesinde de birinci sırada reklamı yapılıp pazarlanıyor. Başarı hikayeleri pazarlayan insanların kitaplıklarında birbirinin benzeri sözler ile kendini sözlerini pazarlayan kitaplar ile dolu.

Türkiye’deki kişisel gelişim kitapları ekseriyetle yabancı kökenli yazarlara ait.

Doğan Cüceloğlu, Acar Baltaş, Atalay Yörükoğlu, Üstün Dökmen gibi birkaç yazar dışında kişisel gelişim yazan diğer yazarlar da çok satanlar kaynaklı yabancı yazarların gölgesinde yazılmış kitaplar.

Doğan Hoca, Türkiye insanının jest, mimik, aile yapısı gibi genetik kodlarını bilip sadra şifa kitaplar yazıyor. Okuyucu, bilmek için değil kendine çeki düzen vermek amacıyla ederleri okuduğunda aile ilişkisi, ebeveynliği, iş hayatı gibi bireysel ve toplumsal hayatında okuyucuyu hatalardan çatışmalardan arındırıyor. Doğru davranış kazanmasını sağlıyor okuyucusuna.

Birde iktisadi hayatlarında başarıyı yakalamış ve kişisel gelişim pazarlamacıların insanlara örnek gösterdiği iş insanlarının kitapları var. Bunlar da basılır basılmaz çok satanlar pazarında yerini alıyor. Kısa yoldan zengin olma, başarı merdivenlerini birden tırmanma, en yüksek makam koltuğuna yerleşme, siyasetin........

© Karar


Get it on Google Play