We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Hayata karışalım

8 2 2
10.06.2020

Dört duvar arası, barındırdığı herkese dışarı çıkıp hava al; güneşe, ağaca, böceğe bakmayı öneriyor.

Hayat kaçmadan hayatı yakala, diyor. İşten, güçten, dersten, sınavdan, laf yetiştirmekten başını kaldır; bir nefes al.

Ağacın nefes alış verişini içine çek. Göğün bulutlarını takip et, kelebeğin kanat çırparken kanatlarındaki naif zerafeti gör. Karıncaların toprağın altından çıkarak rızık arayışlarındaki azmi ufacık cüsselerine rağmen çabalarına şahit ol.

Serçe kuşlarının küçücük gövdesinden çıkan şen şakrak sese kulak ver. Kargaların seslerine herkesin şikayet olmasını bir kenara bırakıp karga doğada niçin var, karga bize ne mesaj veriyor sorusuna kendini muhatap kıl.

Taş duvarlardan, motor seslerinden, cadde ve sokak gürültüsünden insanın mayası olan toprağa adımlarını at.

İnsan mayası olan toprak ile temas insanın içinde sıkıntıyı, siniri emer. İnsanı ilk hal huzuru, fıtrat huzuru ile dinç kılar.

Ekranın gök, zeminin toprak olsun.

İradesini başkalarının vereceği kararlar doğrultusunda hareket eden on sekiz yaş altı gençler maalesef karantinada unutuldu.

On gün sonra LGS’ye girecek olan bir milyon sekiz bine yakın öğrenci var. Yaşları 13-14 arası. LGS’ye girecek öğrencilerin her gün dersten başını kaldırarak hayatı içine çekip nefes almaları lazım. Maalesef memleketteki kıylu kal gençleri unutturdu.

Eğitim bilimi, akademik çalışma yapan çocukların gün içinde bir iki saat dışarı çıkıp yürüyüş, egzersiz yaparak zihinlerini yeni çalışmalara hazırlamak için dinlendirmeleri........

© Karar


Get it on Google Play