We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Başarı bir şehvettir

23 4 3
27.08.2020

Okullar açılmadan LGS ve Üniversiteye hazırlanan kurslar, okullar açıldı. Her gün onlarca mesaj veriyorlar başarı odaklı öğrenci hazırlamaya dair. Bizi de başarı zafiyetimizden yakalayıp kendi kurumlarına kayıtlı hale getirmek için.

“Başarı”yı hayatımızda fetişizm haline getiren okuldur. Devlet dersinin ilk konusu, okulun bahçesine adım atan çocukların derslerde anlatılanların hepsinden sorumlu olacağı bir sınava tabi tutulacakları ve bu sınavda puanlara göre belirlenen başarı başarısızlık etiketlemesiyle alkış veya cezalandırma ile çocukları etiketlemek.

Devlet dersinde düşük not alanlar sadece okulda değil hayatta da başarısızlar okul kriterlerine göre. Bunu çocuğun ebeveynine de topluma da kabul ettirmiş zamanla.

Oluşturulan algı ile çocuklar hem okul hem toplum nezdinde vebalı muamelesi görüyor. Kendilerine olan güvenleri başarı fetişizmi ile yok ediliyor. Okul başarılı addetmediği çocukları kusarak okulun bahçesinden sokağa düşürüyor. Kendi içinde tutunamayanları sokak çocuğu diye de etiketleyip küçümsüyor. Hayat tutunma ihtimallerinin olmadığına dair de önyargıyı gerçekmiş gibi kabul ettirmeye çalışıyor.

Özellikle küresel aklın herkes başarıyı hak ediyor. Başarılı olan herkes hem zengin hem meşhur olur kesinliği insanları başarı çamurunda patinaj yapıp başarılı olacağım........

© Karar


Get it on Google Play