We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Zor bir yol

500 6 0
15.12.2019

Ahmet Davutoğlu öncülüğünde kurulan Gelecek Partisi yola çıktı. Peşinen söyleyelim, zor bir yolculuk olacak bu. Neden? Çünkü sizin de öncelikle hitap ettiğiniz toplumsal alandan oy alarak iktidar olan ve iktidarını sürdüren bir parti var. O partiyle farklılaşma üzerinden yürüyecek bir gelişme çizginiz olacak. O partinin hala müessir olduğu toplum alanlarıyla hiç istemediğiniz halde iletişim güçlüğü doğabilir. Çünkü o kitle, mevcut iktidarın kendilerini birçok sistem kuşatmasından kurtardığı kanaatindedir. Hem mevcut iktidarın kaybı, hem de sizin iktidar olamamanız, dolayısıyla sıfır sonuç durumu hep gündemde olacaktır. Ayrıca benzer alanlarda hem de değerler zemininde politika yapmak, hep çok ağır suçlamaları ve parçalanmaları beraberinde getirmiştir.

Davutoğlu’nun Başbakan olduğu zamandan bu yana söyledikleri hep “muhafazakar siyaset” adına yenilenmeler içerdi. Bir süre önce açıkladığı manifesto ve son parti kuruluşundaki muhteva, “muhafazakar demokrat” çerçeve ile yola çıkan 17 yıllık iktidardaki çerçeve aşınmasının hem boyutlarını tespit hem de “Çare” niteliği taşımaktadır. Ak Parti cenahından ne manifestoya ve eminim ne de son parti beyannamesine toptan “Retorik” suçlaması dışında gelecek bir itiraz yoktur.

Ama bunu Davutoğlu söylemeseydi, ayrıca yeni bir parti kurarak söylemeseydi! Ya da yarın Ali Babacan söylemese, ya da parti kurarak söylemese!

“Lider” her şeyi görse ve gerekeni yapsaydı. Zaten “Ömerler” arayarak o yola girdi vs.

Aslında “Muhafazakar Camia” biraz parti tutkusundan çıkıp olan bitene baktığında bir şeylerin yanlış gittiğini görmektedir.

Hani bir “14’ler”den bahsediliyor.........

© Karar