We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Zafer mi hezimet mi?

190 11 1
01.07.2022

Zafer mi hezimet mi?

Bizde böyle tartışılır bu konular.

Birilerimize zafer lâzımdır birilerimize hezimet.

Bu arada “ülkeye ne lazım?” sorusunun cevabı arada kaynar.

İktidar cenahı ekonomide dibe vuruşun toplumu kasıp kavurduğu bir ortamda dış politikadan zafer devşirmeyi kurbağanın gözünü pürtletmeyecek su gibi görür.

Nitekim AKP Sözcüsü Ömer Çelik “kazanımlar elde ettik” diyerek düşük profilli bir zafer çığlığı attı. Bahçeli “Milli bir başarı” buldu Madrid’de.

Yalnız iktidarın örtülü ortağı pozisyonunda duran Perinçek “Türkiye zafer kazanmadı. ABD, Türkiye’yi tehdit etti. Tayyip Erdoğan hükümeti boyun eğdi” diyerek pişmiş aşa soğuk su kattı.

Olana baktığımızda şunu görürüz:

NATO İsveç ve Finlandiya’yı bünyesine almak istiyor. Biz itiraz ediyoruz. Bizim pozisyonumuz, İsveç – Finlandiya gündemine eklenen bir durum. Biz İsveç – Finlandiya gündeminden istifade ederek NATO gündemine bir başka şeyi, yani, bizim NATO üyesi diğer ülkelerden zaten gelmekte olan, diyelim “teröre arka çıkmak” problemini getirmek istiyoruz.

Soru şu: İsveç – Finlandiya gündemi hiç olmamış olsaydı, biz zaten bizi rahatsız etmekte olan meseleleri gündeme taşımayacak mıydık?

Daha önce yazdım, başta ABD olmak üzere, problemli ilişkilerimiz olan NATO üyeleri, tüm itirazlarımızı İsveç – Finlandiya parantezine alıp bitirmeyi planlamış........

© Karar


Get it on Google Play