We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Muhalefetin ortak aday sıkıntısı

129 2 0
23.07.2021

Çünkü hiçbir partinin tek başına ipi, yani yüzde 50 artı 1’i göğüsleyecek oy oranına ulaşamayacağı peşin kabuller arasında.

İttifak varsa, ortak aday olacak demek, bu da peşin kabullerden.

Cumhur İttifakı’nda ortak aday diye bir dert yok. Çünkü Tayyip Erdoğan’ın adaylığı konusunda bileşenlerden hiç kimsenin itirazı yok. Bahçeli, Destici, belki şu an ısınma ilişkileri içinde olan Oğuzhan Asiltürk başkanlık iddiasında bulunacak değil.

Erdoğan’ın sıkıntısı, belki, kendi oy oranının düşüyor görünmesinde olabilir. Onun için mevcutlardan başka destek arıyor.

Muhalefete gelince, orada, Erdoğan’ın oy oranının düşüyor görünmesi ümitleri besliyor. Kimi kamuoyu araştırmaları, Cumhur İttifakı’nın oylarını, karşıt-muhalif oylardan daha az gösteriyor.

Ancak sorun, karşıt - muhalif oyların bir yerde toplanmasında odaklaşıyor.

Muhalefette diyelim şu anda ete-kemiğe bürünmüş 5 parti var. Bu 5 partinin oyları bir ittifak bütünlüğü içine girebilecek mi, parti tabanlarının oylarını alabilecek ortak bir aday çıkarabilecekler mi, temel soru bu.

HDP ile ilişkiler tam burada önem kazanıyor. En başta “HDPnin ittifak bileşeni olması” sorun haline gelmiş bulunuyor. Hem muhalefette yüzde 50’lerin konuşulabilmesi için HDP oylarının vazgeçilmezliği söz konusu, hem de HDP ile yan yana durmak sakıncalı bulunuyor. O zaman hesap nasıl tutacak? Hesabın tutmayacağını herkes gayet iyi biliyor.

Ancak muhalefetin sorunu, sadece HDP ile sınırlı da değil. Diyelim HDP........

© Karar


Get it on Google Play