We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Kudüs mitinginin siyasi-ideolojik anlamı

165 1 7
13.02.2020

“İdlib’de 5 şehit” öne geçtiği için Kudüs mitingini yazamadım. Oysa yazılmalıydı. İster Kudüs için Türkiye’den yükselen sesin anlamını vurgulamak için, ister mitingde ortaya çıkan siyasi kompozisyonun geleceğe sunduğu mesajı değerlendirmek için yazılmalıydı. Onun için yazdım... Şöyle bir soruyla başlayalım:

- Saadet Partisi Kudüs Mitingi’ne karar verdiğinde acaba böyle bir fotoğraf çıkacağını tahmin etmiş miydi?

Katılımın yüksek olacağını düşünmüştür, çünkü Kudüs çağrısı her zaman Türkiye’nin kalbine ulaşan bir ses olmuştur.

Ama Karamollaoğlu’nun sağına soluna Kılıçdaroğlu’nun, Davutoğlu’nun, Hüdapar Genel Başkanı İshak Sağlam’ın, Demokrat Parti Başkanı Gültekin Uysal’ın, İBB Başkanı İmamoğlu’nun, İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Berna Sukas’ın yerleşeceği bir fotoğraf herhalde Saadet liderliğinin hedefini aşan bir görüntü olmuştur.

Mitingde parti kimliğiyle Ak Parti ve MHP yer almamıştır. Bu hiç şüphesiz Kudüs’e yönelik bir duyarlılık eksikliğini yansıtmamaktadır. Ancak belli ki Kudüs konusunda Saadet’in arkasına takılıyor görüntüsü verilmek istenmemiştir. Katılsalar o görüntü mü oluşurdu, ben sanmıyorum, çünkü Kudüs deyince Tayyip Erdoğan’ın yürek tınısının yükseldiğini de dünya alem bilir.

Mitinge Ak Parti’ye oy veren birçok insanın katıldığını tahmin etmek de zor değil. Çünkü Kudüs, geniş Ak Parti tabanı için sandıkta nereye oy verildiği meselesi değildir.

İlginçtir mitingle........

© Karar