We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Kim ve neden?

121 3 4
10.05.2022

Son seçim yasası ile birlikte ittifakların milletvekili seçiminde işe yaramayacağı anlaşıldıktan sonra 6’lı yapı için ana meselenin “Ortak aday” tespitinde odaklandığı açık.

Orada da işler, liderlerin tüm umutlu sözlerine rağmen kolay çözülecek gibi gözükmüyor.

Şu anda ortak adaylık için üç isim üzerine değerlendireler yapılıyor, üçü de CHP’li. Kılıçdaroğlu, Yavaş, İmamoğlu. Kamuoyu değerlendirmeleri, en azından iki ismin, Kılıçdaroğlu ve İmamoğlu’nun hemen her hamlesini, “başkan adaylığı için pazarlama” niteliğinde görme eğiliminde.

İlginçtir bir tek Mansur Yavaş, böyle bir pazarlama hamlesi içinde gözükmüyor, ama tüm kamuoyu yoklamaları da onu Tayyip Erdoğan dahil tüm muhtemel Cumhurbaşkanı adaylarına göre “açık ara önde” gösteriyor.

Mansur Yavaş’la ilgili bu sonucu ilginç buluyorum.

Kılıçdaroğlu ve İmamoğlu’na bakılırsa onların, hem ilişkileri hem içine girdikleri siyasi polemikler hem de verdikleri genel mesajlar itibariyle Türkiye sathına yönelik siyaset yaptıkları görülür. Bir Cumhurbaşkanı adayından da böyle bir profil beklenir.

Mansur Yavaş’ın mesela ülke ekonomisinin içinde bulunduğu duruma, mülteci sorununa, hukuk problemlerine, Kürt sorununa ilişkin genel bir değerlendirmesine rastladınız mı? Ben görmedim.

Mansur Yavaş, Belediye Başkanlığını bir “kamu görevi” olarak değerlendiriyor, siyaseti “Ankara Büyük........

© Karar


Get it on Google Play