We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Kavala için büyükelçiler çıkışı

119 6 13
21.10.2021

Eski Almanya şansölyesi Angela Merkel daha birkaç gün önce Cumhurbaşkanı Erdoğan’a veda ziyaretinin ardından yapılan basın toplantısında açık açık “İnsan haklarıyla ilgili gelişmeler konusunda, bireysel özgürlükler konusunda eleştirdim” ifadelerini kullanmış, Erdoğan da hemen orada ‘‘Türkiye’de yargı bağımsızdır. Yargının vereceği veya verdiği karara benim cumhurbaşkanı olarak müdahale etmem söz konusu değil yeter ki yargının adil olduğuna hep beraber inanalım.’’ deyivermişti.

Merkel – Erdoğan ilişkisi nezaketle kapandı.

Ardından Büyükelçiler çıkışı geldi. 10 Büyükelçi bir bildiriyle Osman Kavala’nın serbest bırakılmasını istediler. Bildiri şöyleydi:

Osman Kavala’nın tutuklanmasının üzerinden dört yıl geçti. Davanın, farklı dosyaların birleştirilmesi ve beraat kararından sonra yeni davaların yaratılması yoluyla sürekli geciktirilmesi, Türk yargı sisteminde demokrasiye saygıyı, hukuk devleti ve şeffaflık ilkelerini gölgelemektedir.

Almanya, Amerika Birleşik Devletleri, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İsveç, Kanada, Norveç ve Yeni Zelanda Büyükelçilikleri olarak Türkiye’nin uluslararası yükümlülükleriyle ve milli kanunlarıyla uyumlu şekilde, bu davanın adil ve hızlı biçimde sonuçlandırılması gerektiği kanısındayız. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin bu husustaki kararları doğrultusunda Osman Kavala’nın derhal serbest bırakılmasının sağlanması için Türkiye’ye çağrıda bulunuyoruz.”

Sonra beklenen oldu. Büyükelçiler gece vakti Dışişlerine çağrılarak yaptıkları işin “hadsiz ve kabul edilemez” olduğu kendilerine bildirildi. Bakanlığın açıklamasında, “Adı geçenlere,........

© Karar


Get it on Google Play