We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

İlk serbest bayramda...

84 4 0
20.07.2021

Söze tebrikle başlayalım: Kurban Bayramınızı tebrik ediyorum. Çocuk sevinçleri güzelliğinde olsun bayramlarımız. Yüreklerdeki daralmalar gitsin, ferah bir zamanın önü açılsın bu bayram vesilesiyle. Hep biliyoruz ki, bayramlar gelince bütün dertlerin sona erdiği, bütün mazlumiyetlerin bittiği bir dünyada yaşamıyoruz. “Açları hatırlayın” diye seslenilmesi, “mazlumlar için dua edin” çağrısı yapılması bayramlarla birlikte otomatik bir iyileşmenin olmaması yüzündendir.

Ülkenin, dünyanın herhangi bir yerinde yüreği kıskaca alınmışlar varken, eğer, insanların birbirine karşı sorumluluk duygusu varsa, hele İslam’ın bayramlarında İslam coğrafyasının herhangi bir yerinde yaralı kalbler bulunuyorsa, diğer mümin yüreklerinin sevinç çığlıkları atamayacağı bellidir.

Yanı başınıza biraz derinden kulak kabarttığınızda, şayet kulaklarınız duyabilme gücünü hala kaybetmemişse, iniltileri, yakarışları, serzenişleri, hatta belki bir kısmı sizi de ilgilendiren ilenmeleri duyabilirsiniz.

Oysa sadece yanı başına bakmaz inanmış insan. “Dünyada bir tek kişinin ayağına diken batmışsa, onun acısını yüreğinde hisseder” denmiş ya… Eğer o yürek hassasiyetinden eserler kalmışsa hala, bugünün inanmış adamında, dünyadaki bütün iniltilere karşı duyarlıdır.

Bu bayram günü, biraz “vicdan yapma”nın kimseye zararı olmaz. Bu ifade ile karşılaştım son zamanlarda, ahlaktan, erdemden, ötekilere karşı insaflı olmaktan söz edildiğinde “vicdan yapma” gibi karşılıklar geliyor. “Vicdan........

© Karar


Get it on Google Play