We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

HDP’nin en sevimli hali

152 8 0
16.07.2021

Şu sıralar iktidara yakın medya, HDP adına yapılan açıklamalardan pek mutlu. Mesela Pervin Buldan’ın “Hiç kimse Kürtlerin oyunu çantada keklik görmesin. Kürtler kimseye mecbur ve mahkum değildir” cümlesi köşeden köşeye dolaşıyor. Manşetlere çıksa yeri. Çünkü heyecan uyandırıyor. Selahattin Demirtaş’ın da hiçbir şeyi olmasa dahi, buna benzer cümlesi itibar görüyor iktidar cenahında.

Heyecanın kaynağı belli: Bu söylem HDP’nin Millet İttifak’na mesafe koyması ihtimalini akla getiriyor. HDP Millet İttifakı’na mesafe koyarsa, Cumhur İttifakı’nın 2023 hesabı garanti haline geliyor.

Bu durumda iktidar cenahının HDP politikası şöyle şekilleniyor:

-Bir yandan HDP’yi “terörün siyasi uzantısı” diye niteleyip, onunla her türlü birlikteliği şeytanlaştırmak.

-Diğer yandan bu şeytanlaştırma sonucu halkta oluşması muhtemel tepkilerden çekinen muhalefetin HDP ile araya mesafe koyma reflekslerini HDP cenahında “haysiyet meselesi” haline getirmek.

-Sonuç itibariyle HDP oyları, Cumhur İttifakı’nın yanında olmayacağına göre, kimseye yar olmasın, sonucuna ulaşmak.

Bu tarz bir operasyon, hatırlayalım, mahalli seçimler sürecinde yaşanmıştı. Üstelik normal zamanlarda “terörist başı” olan Abdullah Öcalan’dan mektup getirtip, siyaset zeminine monte etmek suretiyle. Ne isteniyordu “terörist başı”nın mektubunda? “HDP’nin seçimlerde bağımsız hareket etmesi”........

© Karar


Get it on Google Play