We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Fetva hassas iştir

157 5 1
29.07.2022

28 Şubat günleriydi. Sanırım Fatsa’da, kaymakam Cuma günü camide vaaz veren ve muhtemel ki günün bazı uygulamalarını eleştiren hocayı çağırmış, “ayet ve hadisleri güncellememesini” istemişti. Ben o zaman Yeni Şafak’taki yazımda kaymakamın bu tavrını “dinin günlük hayattan koparılması” bağlamında değerlendirmiş, eleştirmiştim.

Ülkemizde laik uygulamalar çerçevesinde “din ve günlük hayat”, “din ve kamu otoritesi” ilişkisi her zaman sorun olmuştur. Cumhuriyet’in ilk yıllarının uygulamaları genelde iyi bir hafıza oluşturmamıştır. 12 Eylül generalleri Diyanet’ten “Dinde baş örtüsü yok” tarzında bir fetva isteyerek bu alana müdahalede bulunmak istemiş, o zaman Din İşleri Yüksek Kurulu tam da bu isteğin hilafına “Dinde tesettür olduğu” yönünde cevap vermişti.

AK Parti iktidarları döneminde Diyanet’in konumu, siyasetle ilişki açısından daha çok tartışma konusu oldu, oluyor. Bazen iktidar, kendi uygulamalarının Diyanet tarafından desteklenmesini istiyor, birlikte görünmeyi siyaseten faydalı buluyor, bazen de “Onların doları varsa bizim de Allahımız var” gibisinden doğrudan dini söylemi, siyasete dayanak haline getiriyor. Bunlar tartışılıyor. Tehlikeli olanı toplumsal planda siyasi farklılaşma dini farklılaşmaya dönüşüyor.

Bir ara her kesin istediği fetvayı bulabiliyor olmasının sakıncalarına dikkat çekmek amacıyla Altınoluk dergisinde “Fetva” konusunu kapak dosyası yapmıştık.

Buradan son “Fetva” olayına gelirsek, Din İşleri Yüksek Kurulu’na 2017 yılında “Ticarette kar haddi var mıdır?” şeklinde bir soru soruluyor. Kurul konuyu değerlendiren bir fetva metnini, Diyanet’in ilgili sitesinde yayınlıyor. İşte o metin, Cumhuriyet Gazetesinin bir muhabiri tarafından “Fiyatları tayin eden Allah'tır” başlığı ile haberleştiriliyor. Baktım, hemen tüm medya, haberi Cumhuriyet........

© Karar


Get it on Google Play