We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Evlat acısı kuyruk acısı

269 3 0
10.01.2020

Trump, halk psikolojisinin kolaylıkla yönlendirilebileceği kanaatine sahip işportacı politikacı mantığıyla 2020 seçimlerini kazanabilmek için hem savaşın hem barışın rantını kazanma hamlelerini peş peşe sıralamaktan geri kalmıyor.

İki ülkeyi bilmem kaçıncı kere sıcak savaşın (soğuk olanı 1979’dan beri zaten sürüyor) kıyısına getiren Kasım SüleymaniEbu Mehdi el Mühendis suikasti. İran lideri Hameney’in “kolumuzu kestiler” dediği, Şia dünyasının efsane generalini hedef alan, Hameney dahil tüm İran halkını “evlat acısı” yıkımı ile göz yaşlarına boğan suikast. Amerika’nın hiç şüphesiz yaptığı işin İran’da nasıl bir travma meydana getireceğini görebileceği ve aynı tonda misilleme ile karşılaşmayı bekleyeceği, ama seçimlere doğru Trump’a “düşmanlarını gözünü kırpmadan vuran lider” pozisyonu sağlayan suikast.

Herkes o misillemeyi bekledi. Çünkü İran başka türlü durulmazdı. İran yönetiminin başından beri sürdürdüğü ABD’ye kafa tutma psikolojisi, suikastin üzerine bir bardak su içmeyi kaldıramazdı.

Herkesi savaş tedirginliği sardı.

Bu müthiş gerilime rağmen İran savaşı istiyor muydu? İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif’in mesajlarına yansıyan tavır, “misilleme olsun ama savaşa kadar gitmeyelim, orantılı bir karşılık verelim” niteliğindeydi.

Gece füzelerle vurdu İran Irak’taki ABD üslerini. 80 kişinin öldüğünü açıkladı. Tabii herkesin merak ettiği şey, bu rakamın ne kadar doğru olduğu hususu idi. Bir Amerikan üssünün vurulması, Süleymani’ye karşılık 80 kişinin ölümü, İran’ı durultur, Amerika’yı çıldırtırdı. Amerika önce sustu, Trump........

© Karar