We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Ekonomide traji-komik görüntü

132 7 1
12.05.2022

MÜSİAD Başkanı Mahmut Asmalı, “Dolar stabil hale geldi, o nedenle fiyatlamayı da çok daha rahat yapıyoruz” demiş, sonra da “ama” diye eklemiş, “… Ama şimdi de fiyatlarda opsiyonlama 30-40 günlük sürelerden çok aşağı çekildi. Fiyatlarda geçerlilik süresi dediğimiz şey aşağılara çekildi. Şu anda maksimum 15 günlere çıkmış durumda. Hatta bir haftalık opsiyon tanınıyor.”

Doların 18.5’tan 15 civarına inmesi ve o civarda dolaşması, yüksek döviz kuru sebebiyle oluşan yüksek enflasyon yüzünden vatandaşın hayatı dayanılmaz hale gelse de, belli ki iş insanları cihetinden fazla sorun teşkil etmiyor. Anlaşılıyor ki o, “Dolar yüksekse yüksek, alırım, maliyetime yansıtırım olur biter” gibi bakabiliyor.

Ancak belli ki onun için de sorun bitmiyor. “Fiyatta opsiyonlama” denen alanda büyük sorun var. Tedarikçi, üretici ya da pazarlamacı, zincirleme fiyat garantisini bir haftaya kadar düşürmüş. Hani “Aldın aldın” diye bir reklam spotu var ya, “Bir hafta içinde aldın aldın, ikinci haftaya aynı fiyatla almaya garanti veremem.”

Bunu vatandaş yaşıyor zaten günlük hayatında, bugün gördüğü etiketten yarın da alım yapacağından kimse emin değil. Demek ki iş dünyası da aynı sıkıntıyı yaşıyor.

Bunun en somut ve gerçekten ülkenin ekonomik yapısının traji-komik görüntüsünü sergileyen örneği, son açıklamalarla ortaya çıktı.

Kiralar tırmanıyor, ev fiyatları tırmanıyor. Özellikle büyük şehirler dar – orta gelirli için yaşanamaz hale geldi, dar-orta gelirlinin ev – araba alma imkanı nerede ise sıfırlandı.

Hükümet bir yandan ev almak isteyenlere düşük faizle ev kredisi açtı, üreticilere de finans sağlayan........

© Karar


Get it on Google Play