We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Cumhur Kılıçdaroğlu’nu seçtirecek

164 8 5
17.06.2022

Biliyorum İzmir’deki toplantıda Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Cumhur İttifakı’nın adayı Tayyip Erdoğan’dır” diyerek kendi adaylığını ilan etti.

Ama aynı toplantıda Kılıçdaroğlu’nu da meydana, bir anlamda düelloya davet etti. Davet ederken “kökeninden, meşrebinden endişe etme, seni savunuruz, çık karşıma” gibi imalı, başka yönüyle kışkırtıcı cümle de kurdu. Benzeri ifadeler, Cumhur İttifakı’nın öteki ortağı MHP liderinden de geldi.

Erdoğan’ın sözlerinde “kökeni – meşrebi” diye altı çizilen şeyler, muhtemelen Kılıçdaroğlu’nun Kürt – Alevi aidiyetine işaret ediyor.

“Seni savunuruz” ifadesi ifadesi, gerçek bir insani duyarlılığı mı yansıtıyor yoksa, “Senin aidiyet diye bir zaafın var” iması mı içeriyor, düşünmeye değer.

Ama karşı ittifak adına Kılıçdaroğlu’nun aday olmasını talep etmenin onu “en kolay rakip” gibi görmekten kaynaklandığını tahmin etmek zor değil. Onun da altında Kılıçdaroğlu’nun aidiyetinin negatif bir unsur olarak görülmesi yatıyor.

“Seni savunuruz” ifadesi bu hesabı perdelemek için sarfedilmiş bir kurnazlığı, bir bıyık altından gülme jestini barındırıyor.

Türkiye’de insanların aidiyetleri farklı toplum kesimleri için farklı değerlendirmelere tabi tutulur mu, diye sorulursa, bunun cevabı açıkça “Evet tabi tutulur” şeklinde olcaktır.

Mesela Ak Parti ilk yola çıkışında “Milli Görüş gömleğini çıkardık” açıklamasını yapmış, bu şekilde toplum önünde bir “Aidiyet değişimi”ni ilan etmişti. Neden? Çünkü o aidiyetin toplumun geniş kesimleri için rezervler oluşturduğu........

© Karar


Get it on Google Play