We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Bu işin çözümü kavgayı derinleştirmekte mi?

202 6 17
12.06.2022

Bugün temel bir ülke meselesi üzerine hasbihal yapmak istiyorum. Şöyle başlayalım:

Şu anda AK Parti liderliği ile taban arasında HDP konusunda bir kanaat birliği oluştuğu söylenebilir; “HDP kötü, Kandil’in devamı, onunla ilişkili herkes de terörle iş birliği halinde, Türkiye’nin düşmanı.”
Bu MHP’nin de söylemi.

Çözüm süreci döneminde AK Parti liderliği, tabanı, “ikna etme” gibi bir durumla karşı karşıya olduğunu görmüştü. Biz, Akil İnsanlar’ın “İç Anadolu” heyeti olarak bu noktada en çetin şartları biz yaşamıştık.
Çözüm süreci, “Türk – Kürt kardeşliği” üzerine kurulmuştu. “Analar ağlamasın”dı. “Türklerle Kürtler evlilikle, ticari ilişkilerle, binlerce yıl İslam içinde yol almakla” iç içe geçmişlerdi. Biz bunu anlattık. O dönemde iktidar da, MHP ve Perinçek’in partisi (o dönem İşçi Partisi) ile boğuşuyordu. Bize de alanda en büyük tepki bu iki yapıdan gelmişti.

Bugün iktidarla MHP ve Perinçek’in dili aynı noktada buluşmuş durumda. İlginç olan, AK Parti bile tabanını, Bahçeli -Perinçek söylemi istikametinde dönüştürmüş gözüküyor.

Mesela AK Parti cenahından sade insanlar, CHP’yi HDP ile irtibatlandırmakla kalmıyor, 6’lı masanın muhafazakâr – milliyetçi paydaşlarını bile, HDP ile örtülü iş birliği içinde olmakla suçluyorlar.

Aynı insanlar, HDP’ye yönelik her türlü açık – örtülü baskıyı, “düşman hukuku” içinde mazur, hatta haklı, hatta gerekli görüyorlar.

Aynı insanlara, HDP’ye verilen 6 milyon civarında oy sorulduğunda, üstelik bu oyun çok daha geniş bir nüfusa tekabül ettiği hatırlatıldığında, bu insanların bu ülkenin vatandaşı olduğu, partiye oy vermekten vaz geçmeyen bu insanlara........

© Karar


Get it on Google Play