We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Babacan’ın 6’lı masa için gelecek tasarımı

130 2 1
26.07.2022

Cumhurbaşkanı Erdoğan “Kur, faiz, enflasyon şeytan üçgeni ile sıkıştırıldıklarını” ifade ediyor. AKP’li Şamil Tayyar iktidarın ekonomideki sıkıştırılmışlığının halka yansımasını “Çekirdek seçmen dışındaki belirleyici kitle, iktidara kırgın, muhalefetten umutsuz” şeklinde değerlendiriyor.

“Muhalefetten umutsuz” ifadesi, pek çok kamuoyu araştırmasında da “Henüz muhalefete güçlü bir akış yok” ya da “Muhalefet de yeterli heyecanı uyandıramıyor” şeklindeki sonuç değerlendirmeleri ile ortaya konuyor.

Seçmenin henüz arada bulunuş hali iktidarı “Geçmeni yeniden kazanma” motuvasyonuna sevk ediyor, muhalefeti de “problem nerede, 6’lı masa hangi beklentiyi karşılayamıyor?” sorularının cevabını araştırmaya yöneltiyor.

Halk tv’den İsmail Saymaz, Ali Babacan’a “Ortak aday, yapı ittifaka dönüşecek mi?” türünden 6’lı masanın en kritik konuları ile ilgili bazı sorular sormuş.

Babacan’ın cevapları, 6’lı masa olarak alınacak yola ilişkin önemli ipuçları veriyor ve bunlar oldukça çetin başlıklar oluşturuyor. Babacan’ın sözlerini maddeler halinde şöyle sıraladı

-Altılı masanın ortak adaylıkla ilgili iradesi ve ittifaka doğru atılmış bir adım var.

-Asıl önemli olan, geçiş sürecinin yol haritası. Parlamenter sisteme geçinceye kadar ülke nasıl yönetilecek?

-Cumhurbaşkanının parlamenter sistemin ruhuna uygun şekilde yönetmesi, kendisini destekleyen partilerin iradelerini dikkate alması lazım. Teknik detaylar var. Biz çalışmasını hemen hemen tamamladık. Karar verilmesi........

© Karar


Get it on Google Play