We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

ASDER ASSAM SADAT

165 4 1
17.05.2022

"Eşi başörtülü subaylar” gündemi vardı 28 Şubat günlerinde… YAŞ kararıyla TSK’dan ihraç ediliyorlardı. Onların dayanışması çerçevesinde ASDER kuruldu. ASDER’in hak mücadelesine sahip çıktık o zamanlar. O günlerde davet ettikleri bir toplantıda sohbet etmişliğim vardır.

ASSAM – SADAT sonraların oluşumudur.

Yapı ve misyon bildirimi itibariyle ASDER’den çok farklı noktaya gelindiği görülüyor.

ASSAM bir düşünce kuruluşu, SADAT bir şirket yapılanması.

Bir ara bütün bu oluşumlara önderlik eden emekli general Adnan Tanrıverdi, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başdanışmanları arasına girdi. Ondan sonra da hem Adnan Paşa hem de SADAT ve ASSAM mercek altına alındı.

Türkiye’de TSK hep sistem içinde hassas bir kurum oldu. Siyaset için de önemli idi TSK’nın yapısı ve konumu. Yakın döneme ve AK Parti ile ilgili siyasi geçmişe bakılırsa, 28 Şubat TSK eksenli bir operasyondu. Yargının TSK’ya brifing verdiği günler. Ak Parti ilk yıllarında “cuntalar” gerçeği ile karşılaştı ve FETÖ’nün Emniyet – Yargı yapılanması ile el ele askeri alanı denetim altına almaya çalıştı.

Sonra “Paralel yapı” olgusu ortaya çıktı. PDY’nin Emniyet – Yargı ayağı 17-25 Aralık operasyonuna yol açtı. Aradan üç yıl geçince de 2016 - 15 Temmuz kalkışması geldi. Ondan sonra iktidarın askeri alanı tanzim hamlesi çok daha keskin seyretti ve tam orada iktidara SADAT etrafında toplanan eski askerlerin katkıda bulunduğu haberleri ortalığı kapladı.

Bunun çapı nedir, tam olarak bilinmiyor.

15 Temmuz’un bastırılmasında SADAT’ın bir etkisi – katkısı olmuş mudur, en azından şimdilik bilinmiyor, ya da bilinse bile ifade edilmiyor.

ASSAM’la ortaya konan bir misyon çerçevesi var. Türkiye’nin merkezinde yer........

© Karar


Get it on Google Play