We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Acabalar

88 3 1
21.06.2022

İktidarın hatta devletin Kürtlerle ilişkisi tam bir “Acabalar kaosu”nu ihtiva ediyor.

-En baştaki acaba, “HDP’yi ne yapsak?”la ilgili. Kapatsak mı, kapatmasak mı? Kapatmak için gerekçe var, ama halktan 6 milyon oy alan ve “Kürt kimliği” etrafında siyaset yapan bir partiyi kapatmak, Kürtler’de nasıl bir tepki doğurur meselesi de var.

-Acaba Selahattin Demirtaş’ı ne yapsak? AİHM kararlarını uygulasak mı uygulamasak mı?

-Acaba Öcalan’a yönelik tecridi devam mı ettirsek, yoksa tecridi kaldırıp, ondan yeni bir mektup – mesaj getirterek önümüzdeki kritik seçimde Kürt oylarının en azından muhalefete akmasını mı önlesek?

-Kürtler Öcalan’dan gelecek mektuba rağmen oylarını iktidarın istediği yönde kullanmazlarsa ne yapsak acaba?

-Acaba Kürt sorununun çözümü ile Öcalan’dan mektup getirme arasında bir ilişki bulunuyor mu, yoksa Öcalan meselesi sadece seçim hesabı ile ilgili bir ara hamleden mi ibaret?

-Acaba “Her HDP’li belediyeye bir kayyım” uygulamasını dünyaya nasıl anlatsak?

-Acaba kayyım uygulamasını o insanları seçen seçmene nasıl anlatsak? “Evet sen seçmensin, iradeni ortaya koydun, ama biz senin iradeni geçersiz sayıp yerine kendi uygun gördüklerimizi getirdik” demenin Kürt seçmendeki etkisi nasıl olur acaba? Bu insanların Türkiye’ye bağlılıklarını mı artırırız yoksa aidiyet duygusunu yaralamayı mı? Acaba Türkiye’de demokrasi var, hukuk var, duygusunu mu, yoksa “bizim için farklı bir hukuk işliyor, demokrasi ise hiç işlemiyor” inancını mı?

-Aca.ba “Dış Kürtler” konusun anasıl yaklaşsak? Irak’taki, Suriye’deki Kürtleri, emperyalist güç odaklarının, söz gelimi Amerika’nın, Rusya’nın, İsrail’in yönlendirdiği “Türkiye için potansiyel tehdit” olarak görüp teyakkuz halinde mi........

© Karar


Get it on Google Play