We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

‘Kılıçdaroğlu gündemi’

116 3 1
31.05.2022

Siyasette bir “Kılıçdaroğlu gündemi” oluştuğu doğru. İster geliştirdiği muhalefet diliyle, ister Cumhurbaşkanlığına adaylık ihtimali ile, ister destekçilerinin ister eleştirenlerin ilgisi ile, hatta Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın tüm muhalefeti ona “indirgeme” ve onu “yıpratma” stratejisi ile şu sıralar isminden en çok bahsedilen kişilerden birinin Kemal Kılıçdaroğlu olduğunu görmek gerekiyor.

Burada akla gelen şu sorular üzerinde düşünmek lazım:

-Bu “gündemde olma” stratejisi Kılıçdaroğlu’nun çizdiği çerçevede mi oluşmaktadır? Yani diyelim kendisi 6’lı yapının Cumhurbaşkanı adayı olmayı, masanın diğer 5 üyesinin de adaylığını onaylamasını istiyor…. Gündeme geliş biçimiyle bunun daha kolay gerçekleşeceğini mi planlamış, ya da onun adına bu mu planlanmıştır? Ya da acaba masanın diğer üyeleri Kılıçdaroğlu veya bir başkasının kendisini aday olmadan önce halk kantarına vurmasını, oradan “seçilebilirlik onayı” almasını, ondan sonra adaylık konusunun konuşulabilir hale geleceği görüşünde midirler?

-İkinci soru, Kılıçdaroğlu veya 6’lı yapıdan herhangi bir liderin söylemleri ve bununla oluşturdukları imaj diğer liderleri ve tüm masayı etkiliyor ise –ki bana göre kesinlikle etkileyecektir, çünkü söylenen her söz ya da yapılan her davranış, masa paydaşlarını ‘falanca liderin şu sözüne – davranışına katılıyor musunuz?’ gibi bir soruya muhatap kılmaktadır- her liderin söylem ve eylemini diğerlerine göre ayarlama zorluğu anlaşılabilir, ama masanın getirdiği “kader ortaklığı”nın böyle bir bedelinin olması da kaçınılmazdır. Buradan bakıldığında “Kılıçdaroğlu gündemi”nin CHP içinde nasıl, diğer partilerde nasıl karşılandığının bir muhasebesine........

© Karar


Get it on Google Play