We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

‘Devlet projesi’

112 6 1
14.06.2022

Geçtiğimiz hafta bir tv tartışma programında, muhalefetin “Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem” önerisinin halkta karşılık üretip üretmediği üzerine konuşulurken bir tartışmacı Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin bir “Devlet projesi” olduğunu söyledi. Yani “Siz neyi tartışıyorsunuz, ya da muhalefet ne ile uğraşıyor farkında mı, ortada devlet iradesi var” gibi bir şey.

Böyle bir söz söylenince başkalarına susmak düşer, değil mi? Emir demiri keser, babında bir söz bu. Eskinin “Derin devlet”inden bahseder gibi.

Aslında eskiden hakikaten bir “Hükümet” vardı, bir de “Devlet.” Hatta birileri onu büyük harfle “DEVLET” diye yazarlar, ya da konuşma içinde geçiyorsa iki eliyle de işaret yaparak “Tırnak içinde Devlet” derlerdi.

Bu biraz da Ak parti iktidarının “farklı” mı desem “genel gidişata aykırı” mı desem bazı icraatlarına karşı uyarı babında “Acaba bu konuda devlet ne diyor?” gibi bir şerh düşerken seslendirilirdi. Mesela o zamanlarda Ahmet Necdet Sezer ya da MGK devlet, Ak Parti de Hükümet idi.

Sonra yıllar yıllar geçti ve halkın seçtiği iktidar, tüm alanlarda hakim oldu. Özellikle Tayyip Erdoğan’ın hükmetmediği devlet alanı kalmamı gibi oldu.

Bütün dünya biliyor ki, Tayyip Erdoğan mutlak egemendir.

Başlangıçtaki o laf biraz farklı bir durumu ifade ediyor. Yani şimdi Tayyip Erdoğan’a mutlak yetki veren Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi, şayet bir “Devlet projesi” ise, ortada yine Tayyip Erdoğan’ın yönettiğinden başka bir “Devlet” var, o “Devlet” böyle bir tek adam yönetimini Türkiye için uygun gördü, bir ileri adım, “Başında da Tayyip Erdoğan gibi birisi, ya da tam Tayyip Erdoğan olsun” istedi.

Bu mudur?

Hoş, mevcut iktidar döneminde de bazı ağır meseleler söz konusu olunca “Devlet böyle öngörüyor” gibi ifadeler kullanılmıyor değil, ama şu anda devletin en belirleyici unsurunun Tayyip Erdoğan’ın iradesi olduğunu, ya da devletin görünen herhangi biriminde........

© Karar


Get it on Google Play