We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Hokusai’nin sonsuz yaşam iksiri

2 2 0
12.05.2022

Herkesin bildiği bir dalga düşünün… Okyanusa kıyısı olmayanların, açık denizlerden uzak yaşayanların, hatta dalgaları sevmeyenlerin bile bildiği bir dalga… Dünyanın en meşhur dalgası, yaratılmış en büyük dalga; Kanagawa’nın Büyük Dalgası!

Hırçın pençelerindeki beyaz köpüklerin, devasa kıvrımları içinde üç balıkçı teknesinin ve görsel hafızamıza kazınmış o mavi tonun arasından görünen dağın görkeminin hepimizin gözünde canlanması olağanüstü değil de nedir? Denizin coşkusunu taşıyan kocaman bir dalganın dünyanın en kurak yerlerine bile vurması ve onu hafızamıza bir tahta baskının kazıması sanatın gücünün en büyük örneğidir. Ve elbette bu dalganın yaratıcısı Hokusai’nin yeteneğinin büyüsü...

***

Hokusai, 1760 yılında bugün Tokyo olarak bilinen Edo’da doğmuştur. Japon tarihinin en değerli sanatçılarından biri olarak kabul edilen ressam ve tahta baskı sanatçısı, üstün yeteneğinin yanı sıra üretkenliği ve aşırı çalışkanlığıyla otuz binin üzerinde eser vererek sanat tarihine damga vurur. Baskıdan illüstrasyona kadar farklı konularda, farklı tarzlarda eserler yaratan Hokusai’nin sanatsal çeşitliliği arasında çocuklar için yaptığı oyuncaklar bile vardır.

Edo döneminde ortaya çıkan Ukiyo-e geleneğine ait olan Hokusai, gündelik hayata zarafetle dokunan resimlerinde Japon efsanelerini, dini, edebiyatı, tiyatroyu ve döneminin önemli figürlerini konu edinir. Fani dünya resimleri anlamına gelen Ukiyo-e, dönemin siyasal, sosyal, kültürel gelişimlerinden etkilenerek ortaya çıkan ahşap baskı sanatıdır. Japon Ukiyo-e sanatçıları birden fazla isim kullanma geleneğine sahip olsalar da, Hokusai’nin mahlas kullanmayı biraz fazla sevdiği söylenebilir. Her biri farklı dönemlerini yansıtan, yaklaşık otuz farklı mahlasla eserlerini imzalar. Döneminin sanat geleneğini ileriye taşıma hevesiyle tahta baskı, resim, illüstrasyonlardan oluşan eserlere imza atan Hokusai, sadece yeteneğiyle değil, sanat tutkusu ve değişik karakteriyle de unutulmaz bir sanatçı olarak hafızalarda kalır. Onun sanatını işleyemeyeceği yer ve zaman yoktur.

1806 yıllında Hokusai, Ukiyo-e tarzından uzaklaşarak daha çok tarihî hikâyeleri anlatan illüstrasyonlara yönelir. 1811 tarihli eserlerinde ise hareketi hissettiren, eskiz tadındaki çizimleriyle sanat hayatında yeni bir döneme geçer. Birbiriyle bağlantılı olmayan üç binden fazla eskizin yer aldığı Hokusai Manga, on beş ciltten oluşur ve bugünün mangasını yaratan eser olarak kabul edilir. Sanatçının insan ve hayvan hareketlerini akış içerisinde çizdiği bu eskizler, keskin gözlem yeteneğinin olağanüstü ürünleridir.

Hokusai Manga

1831 yılında Katsushika Hokusai “Fuji Dağı’nın 36 Görünümü” isimli bir baskı serisi yapar. Serinin eserlerinden biri olan ve okyanusun gücünü taşıyan Büyük Dalga (Kanagawa Oki Nami Ura) tarihin en görkemli dalgası........

© K24


Get it on Google Play