We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Hazal Yılmaz: "Özgürleştiğimiz anlarda kimiz biz?"

7 1 0
02.06.2022

Hazal Yılmaz, Anlam Arama ve Görülmemiş Mektuplar kitaplarında bizleri tercihlerimizin belirlediği bir yolculuğa çıkarıyor. Çizilen rotalar, gidilen yollar, gezilen şehirler, tanışılan insanlar, kalınan yerler büyük resimde tercih edilen bir hayatın bütünü olarak karşımıza çıkıyor. Ben kimim, evim neresi? Kişinin kendine doğru gerçekleştirdiği bu zorlu fakat bir o kadar da güzel yolculuğunu Hazal Yılmaz ile konuştuk.

***

Fotoğrafçılık, İKSV festivallerinde rehberlik, reklamcılık ve digital McCann’de yazarlık, editörlük, proje yöneticiliği, Çok Gezenler Kulübü’nün kurucusu, gezgini… Gitmenin önünüzde açtığı açıklıklarla tercihlerinizin oluşmaya başlamasından konuşarak başlamak isterim.

Hayatımda hiçbir zaman mevkinin ve bununla gelen olma, durma, tamamlanma, ulaşma halinin bir parçası olamadım. Bana bugün ne yapıyorsun diye sorulduğunda kendimi yazar, gezer, yaratıcı biriyim diyerek tanımlıyorum. Bu tanımdaki geniş zaman kipi sürekli dönüşmeye yatkın, değişime açık bir varoluş halinin sonucu sanırım. Gitmek, gelmek, gezmek, son zamanlarda ne yazık ki çok daha az vakit ayırdığım “okumak” yaşamımın ana arterinde; merak etmek, bakınmak, fark etmek, harekete geçmek, dinlemek, anlamak, algılamak, anlamlandırmak gibi sokaklarla kesişim halinde. İşim yapmak zorunda olduğum değil, yapmadan duramayacağım şeylerin bir bütünü diyebiliriz. Sözcükler, gözlem, eylem ekseninde yaşıyorum hayatı. Ekip ruhunun önemli olduğunu, bir ekip içinde tamamlandığımızı, bütünleştiğimizi, bireysel ve egosal başarıdan üstün bir amaca ilerlediğimizi düşünüyorum. Son bir yıldır Aposto!’da seyahat ve kültür yayını Soli’de yarattığımız bu inancın şimdiki zaman kipindeki ürünü.

Anlam Arama'da size özgü fakat aynı zamanda insanın varoluşuna ilişkin yol alma süreçlerini de kapsayan –hepimize dair olan– metinler var. Bu metinlerden biraz bahsedebilir miyiz?

Anlam Arama öykü formatında yazılmış bir deneme. 2017’de İstanbul-Dünya hattında süregelen yolculukları bırakıp Londra’ya yerleşmem, hareketten duraklamaya geçmem esnasında nefes almaya başladı. Yazmak benim için susmaya, kabullenmeye, saklamaya, neyse demeye alıştırıldığımız toplumda kendimle, gerçeğimle, geçmişim ve geleceğimle barışma hali. Birbirinden kopuk gibi görünen anların, anımsamalar ve anılar arasındaki bağlantı noktaları, kimi zaman sinir uçları olması gibi biraz Anlam Arama’daki metinler de. Ev neresi? Seçilen bir yer mi, mecbur, maruz kalınan mı, yoksa fiziki halinden bağımsız olarak ruhani bir mesken mi? Aile kim? Doğduğun mu, kan bağı olmaksızın ait olduğun mu, güven ve onay veren mi, hayır ve neden diyen mi? Anlam Arama’yı yazarken o dönem kendi içimde akıp duran bu sorulara cevap arıyordum. Ve beş yıl........

© K24


Get it on Google Play