We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Filiz Aygündüz: “İnsanlar görülmek ister”

1 0 0
16.09.2021

Gazeteci, yazar Filiz Aygündüz yeni kitabı Annem Beni Görsün’de anneyle çocuk ilişkisinin hayatımızı ne denli etkilediğini vurguluyor. Zeynep ile Alp’in ilişkisi üzerinden ölüm, arkadaşlık, sevgililik, yalnızlık gibi hayata dair birçok kavramı yeniden mercek altına alan Aygündüz okuyucuyu farkındalığa ve düşünmeye davet ediyor. Zeynep karakterini ve onun hayatına birden dahil olan Alp’in aşk hikâyesini okurken öykü bir anda evrilip bambaşka bir hal alıyor. Annem Beni Görsün’ü okurken canınız bol bol portakal ve portakal reçeli çekecek, hazırlıklı olun! Filiz Aygündüz’le kitabını konuştuk.


Yazma serüveninizi merak ediyorum. Kadın-erkek, arkadaşlık ilişkileri, ölüm korkusu, ailevi travmalar gibi birçok konunun iç içe geçtiği bir kitabı yazmaya nasıl karar verdiniz?

Başlangıçta niyetim çocukluğunda annesi tarafından dikkate alınmamış, önemsenmemiş, ilgilenilmemiş, özetle ‘görülmemiş’, 50’li yaşlarında bir erkeğin hikâyesini yazmaktı. Görülmemişliği pençesinde kıvrandığı psikolojik bir rahatsızlığa neden olmuştu ve bu hastalık Türk edebiyatında işlenmemiş bir konuydu. Hikâyeyi katmanlandırırken sizin de dediğiniz gibi kadın-erkek, arkadaşlık ilişkileri, ölüm korkusu gibi yan temalar da devreye girdi. Çünkü bunlar ilk romanımdan bu yana devam ettirmeye çalıştığım psikolojik roman türünün içeriklerindendi. Benim dert edindiğim, yıllardır üstünde çalıştığım... Kendiliğinden sızdılar hikâyeye.

Kitabınızın adı Annem Beni Görsün. Sizce günümüzde çeşitli nedenlerle (iş hayatı, internet, hızlı yaşam, vs...) görülmeyen ve onay isteyen insanlar eskiye oranla daha mı fazla?

İnsanın görülme isteği kadim bir konu. Ama eskiden görülebilecekleri mecralar çok sınırlıydı. Arkadaş ve aile çevresinde, okulda, iş hayatında… Sosyal medya ile birlikte görülme alanları arttı. Ayrıca görülmeleri kolaylaştı. Şimdi herkes kendi hesapları üzerinden paylaştıkları türlü çeşit post ile mümkün olan en fazla like’ı almak, mümkün olduğunca çok görülmek istiyor. Kimi çakıltaşlı bir sahilde bacaklarını çekip koyduğu bir fotoğrafla, kimi bir arkadaşının düğününde dans ederken, kimi yediği yemek üzerinden… Ama görülmek, ille görülmek… “Ay ne şahanesin!” denmesi… Like üzerinden ifade edilen beğeniler, onaylanmalar iyi geliyor insanlara. Çünkü romanımın ilk cümlesinde olduğu gibi, ‘İnsanlar görülmek ister’. Ki sosyal medya görülmeleri normal hayatın akışı içindekilerden çok daha hızlı ve fazla oluyor. Aynı oranda da hızla tüketiliyor, yetmiyor. Hep biraz daha fazlası isteniyor. Bu yüzden aynen dediğiniz gibi, insanlar eskiye oranla daha fazla görülmek istiyor. Görülmeyi istemek psikolojik açıdan sağlıklı bir durum ama siz beni........

© K24


Get it on Google Play