We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Geçinemiyoruz: Gazeteciler ya kıtı kıtına yaşıyor ya borçlanıyor

2 7 0
16.05.2022

Yüksek enflasyon ve hayat pahalılığı, gazetecilerin bütçesini de vurdu. Görüştüğümüz bir dizi gazeteciye aylık hane halkı gelirlerini ve giderlerini sorduk. Ortalamanın üstünde bir hane halkı gelirine sahip gazeteciler bile bugünlerde ya kıtı kıtına geçinebiliyor ya da borçlanmak zorunda kalıyor.

Üstteki grafik, iki çocuğu olan ve eşi çalışmayan bir gazetecinin geçen ayki gelir ve giderlerini gösteriyor. Maaşının yanı sıra çeviri ve telifli ek işlerden elde ettiği kazançla birlikte bu gazetecinin geçen ayki geliri 12.500 TL.

4.500 TL kiraya, 3.600 TL market harcamalarına gidiyor. Elektrik, su, doğalgaz ve iletişim faturalarını da ödeyince maaş bitiyor. Hatta faturaların bir kısmını da ek geliriyle ödemek zorunda kalıyor bu gazeteci. Yeme-içmeye 2.170 TL ödedikten sonra 2.100 TL’lik diğer masrafların (ulaşım vb.) tamamını karşılayacak para kalmıyor.

“Kredi çekip faiz ödemek zorunda kaldım”

Bu gazeteci durumu şöyle açıklıyor:

  • Geçen ay sağlık ve giyim gibi kalemlerde neredeyse hiç harcamamız olmadı. Devlet okuluna giden çocuklar için ek bir harcama yapmamız da gerekmedi. Buna rağmen hane giderimiz, gelirimizi aştı. Bu yüzden bankadaki ek hesabımdan birkaç günlüğüne kredi çekip faiz ödemek zorunda kaldım. Bu durum sürdürülebilir değil. Eşim ise aylardır iş arıyor ama bulamıyor.

İstanbul’da yaşayan bir başka gazeteciye kulak verelim. Bekâr olan ve kira ödemeyen bu muhabir dahi kıtı kıtına geçinebiliyor. 6.000 TL’lik maaşın 1.500 TL’si mutfak harcamalarına, 1.000 TL’si faturalara, 400 TL’si diğer ev ihtiyaçlarına, 350 TL’si aidata, 100 TL’si ulaşıma gidiyor. Sosyal harcamaları da içeren diğer tüm giderler ise geçen ay 2.550 TL tutmuş.

Medyada farklı alanlarda görev yapan, İstanbul dışındaki şehirlerde çalışan başka gazetecilere de geçen ayki gelir ve giderlerini sorduk. Manzara pek değişmiyor.

Yerel muhabir: “Ailemin desteği olmasa hayatta kalamam”

2021 başından beri yerel bir gazetede özel haber muhabirliği yapan gazeteci, düzenli bir geliri ve sağlık sigortası olmadığını söylüyor. Haber başına 100 TL alıyor ve aylık ortalama geliri 2.500 TL civarında. Kira gideri olmamasına rağmen, haber hazırlamak için farklı ilçelere seyahat ederken yol ve yemek masraflarını cebinden ödeyince geriye neredeyse hiç para kalmıyor. Bu gazeteci şöyle diyor:

  • Sağlık sigortamın olmaması bu yıla kadar sıkıntı yaratmıyordu. Çünkü ailemin sağlık sigortasından yararlanabiliyordum. Ancak bu sene itibariyle ailemin sağlık sigortasından da yararlanamıyorum. Maalesef hasta olmaya korkar oldum. En son rahatsızlandığımda üniversite yıllarımdan tanıdığım bir........

    © Journo


Get it on Google Play