We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Gazetecilikte özgür bir alan: Podcast emeklemeyi bitirdi, ayağa kalkıyor

3 0 0
15.02.2021

Gazeteciliğin en hızlı büyüyen mecralarından biri podcast… Bu sesli içerik biçiminin nasıl bir ihtiyacı karşıladığını ve habercilikte ne gibi fırsatlar sunduğunu, podcast üreten gazetecilerle konuştuk. Zeynepgül Alp, Özgür Mumcu, Minez Bayülgen ve Burak Tatari’nin yanı sıra Uraz Kaspar ve Orhan Şener’e de 2021 itibarıyla Türkiye podcast aleminde son durumu sorduk.

Apple-Podtail, Google Podcast ve Spotify listelerini incelediğimizde, Türkiye’de en fazla dinlenen podcast türlerinin komedi ve söyleşi olduğunu görüyoruz. Listelerde bazen söyleşi türüne yaklaşan, bazen tamamen habere odaklanan podcastleriyle gazeteciler de boy gösteriyor. Örneğin Özgür Mumcu ve Eray Özer ile Yeni Haller, Global News Podcast, Medyascope Podcast, Ünsal Ünlü, The Daily News, Açık Gazete, Habertürk, Daktilo1984, BBC News ve Özgürüz Radyo bu listelerde kendisine sık sık yer buluyor.

Türkiye’nin ilk podcast haber bültenlerinden birini yapan Zeynepgül Alp, sansürün ve otosansürün baskın olduğu günümüzde bu mecranın özgür bir alan açtığını vurguluyor. Alp, tamamen ev ortamında, bir ses kayıt cihazı, mikrofon, telefon ve bilgisayar yardımıyla hazırladığı podcastin dinleyicilerden olumlu tepkiler aldığını belirtiyor. İki yılı aşkın süredir podcast ürettiğini söyleyen Alp, şu ifadeleri kullanıyor:

Zeynepgül Alp: Esneklik ve kolaylık sağlıyor

  • Pod 360 isimli haber podcastini 65 bölüm yaptım. 2018 yılı kasım ayında freelance haber yapan bir gazeteciydim. O dönem bir grup arkadaşım da Medyapod isimli podcast mecrasının kuruluşunu gerçekleştiriyordu. Onların davetiyle Medyapod’a dâhil oldum ve podcastle tanıştım. Yayın yapma isteğim, hazırladığım haberi kitlelere ulaştırma isteğim en basit şekliyle podcastte karşılanıyordu. Bunu fark etmek muhteşem bir deneyim oldu. Çünkü evden çıkmadan tek bir telefonla haber kaynağıma ulaşıp evimin salonundan istediğim içeriği üretebiliyordum. Üstelik bir patronum ya da içeriğimi sormak zorunda olduğum bir şefim yoktu. Herhangi bir sansürle karşı karşıya değildim. Ayrıca haberimi yapmak için bir ekibe de ihtiyacım yoktu. Her şeyi kendi isteğim doğrultusunda ve kendi isteğimle yapıyordum. Böylece podcastin gazetecilik mesleğine ne kadar esneklik kazandırdığını da keşfettim. Bir süre sonra haber röportaj şeklinde başladığım podcastimi yerel seçimlerin de yaklaşmasıyla birlikte haber bülteni şekline dönüştürdüm ve Türkiye’nin ilk podcast haber bültenini yaptım. O dönemde bu tarz bir bülten yapma isteğimin sebebiyse yerel seçimlerde ana akım medya tarafından muhalefete uygulanan sansürdü.

Merkez medyada yer verilmeyen, ama sosyal medyada gündem olan konuları işlemeye çalıştığını belirten Alp, tüm sesleri duyurmaya gayret ettiğini, örneğin bir siyasi tartışmada tüm partilerin görüşlerine bülteninde yer verdiğini söylüyor. Alp, “Podcast gazeteciliğe esneklik ve kolaylık sağlayan bir mecra. Gazetecileri her açıdan özgürleştiren ve nefes almalarını sağlayan bir mecra. Son dönemde artık yaygınlaşmaya da başladı. Umarım yeni mezun arkadaşlarımız bu işin üzerinde daha çok durur ve podcast haberciliği daha da gelişir” diyor.

Özgür Mumcu: Varlığını çok iyi hissettiren dinleyicilerimiz var

Meslektaşı Eray Özer ile birlikte “Yeni Haller” podcastini yapan Özgür Mumcu ise geçen senenin şubat ayından beri bu mecrada içerik ürettiklerini dile getiriyor:

  • Genellikle merak ettiğimiz ve hakkında çalışabilecek bir altyapıya sahip olduğumuz konuları tercih ediyoruz. Fikrine güvendiğimiz dostlarımızın ve dinleyicilerin konu önerilerini de dikkate alıyoruz. Podcastte kayıt kalitesi önemli. Biraz araştırınca........

    © Journo


Get it on Google Play