We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Türkiye’nin haber çölleri: 973 ilçeden 1.1 milyon haberi taradık, 3 haritayla anlatıyoruz

1 0 0
23.02.2021

14-20 Şubat 2021 haftasında 6.500’den fazla haber sitesinde 973 ilçenin adlarının geçtiği toplam 1.116.916 adet içeriği taradık.

Haberlerde en çok ve en az hangi ilçeler yer alıyor? Özgün habercilik nerelerde bol, nerelerde kıt? Hangi bölgeler “çölleşiyor”?

Veri bilimci Emrah Yılmaz ile beraber oluşturduğumuz bu 3 haritayla Türkiye’nin “haber çöllerini” anlatıyoruz. Topladığımız veriler de haberin sonunda…

1. En çok habere konu olan ilçe İstanbul Fatih

Önce, ilçelere göre toplam haber sayılarını gösteren üstteki haritaya bakalım.

Büyükşehirlerin dışında, Türkiye’nin kıyılarından ve sınırlarından uzak ilçelerden çok daha az haber geldiğini görüyoruz.

İstanbul Fatih, bir haftada 18.940 haberle zirvede. İlk 10’un tamamı İstanbul, Bursa ve Kocaeli ilçelerinden oluşuyor.

Marmara, Akdeniz ve Ege bölgeleri dışında yer alıp haber üretiminde listenin üst sıralarına giren ilk ilçe, 5.434 haberle Karadeniz’den Zonguldak Ereğlisi.

İlk 100’e giren ilçelerin ismi geçen günde en az 300’er haber yayımlanıyor. Bölgelere göre dağılım şöyle:

İç Anadolu’dan 8, Güneydoğu’dan 6, Doğu Anadolu’dan ise sadece 5 yerleşim, Türkiye’nin en çok haber üretilen 100 ilçesi listesine girebiliyor.

İlk 100’e Güneydoğu’dan giren ilk ilçe Gaziantep Şahinbey (4.091 haberle 52. sırada).

Doğu Anadolu’dan listeye giren ilk ilçe Hakkâri Yüksekova (3.467 haberle 66. sırada).

2. En az haber İç Ege ve kırsal Anadolu ilçelerinden geliyor

En az sayıda haberde geçen ilçeler listesinde ise Ankara dışındaki İç Anadolu ile kıyıdakiler hariç Ege ilçeleri çoğunlukta.

Günde 5’ten daha az haber gelen ilçeler şunlar: Uşak‘tan Karahallı, Ulubey ve Sivaslı; Afyon‘dan Evciler, Hocalar ve Kızılören; Çankırı’dan Eldivan ve Yapraklı, Aksaray‘dan Sarıyahşi ve Ağaçören; Niğde Altunhisar, Osmaniye Hasanbeyli, Bilecik İnhisar ve Eskişehir Günyüzü.

Bölgelere göre durum şu şekilde:

Bir ilçenin kendisinden olmasa da, yakınından haber almak, okur için önemli olsa gerek. Örneğin Günyüzü ilçesinde yaşayan biri kendi ilçesiyle ilgili fazla haber göremese de, en azından Eskişehir’in diğer ilçelerinden daha çok haber alabiliyor.

Bu nedenle Doğu Anadolu’nun kuzeyinde durum daha kötü. Çünkü burası, çok az haber üretilen ilçelerin kesintisiz olarak çok geniş bir alana yayıldığı bölgemiz.

Yani bu bölgede, kendi ilçesinden yeterince haber alamayan okurlar, genelde komşu ilçelerden de pek haber alamıyor. Bambaşka ilçelerin, illerin gündemini haberlerde çok daha sık görüyorlar.

3. Nüfusa oranla haber sayısı: Batı Karadeniz iyileşiyor, Güneydoğu çölleşiyor

İlçelerin........

© Journo


Get it on Google Play