We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Çiğdem Toker yazdı: Halk, haber alma hakkını i̇sti̇yor mu?

18 1 0
27.01.2021

Bağımsız gazetecilik ve bu amaçla girilen özgün ve yenilikçi çabalar yavaş da olsa okurdan karşılık buluyor. Dijital dünya, okuru iyi haberciliğe çekecek arayışların hayata geçirilmesi konusunda önemli fırsat ve olanaklar sunuyor.

Başlığın bir miktar kışkırtıcı olduğunun farkındayım. Üzerine düşünmemiz gereken bu soru nereden çıktı, önce oradan başlayayım.

Gazeteciliğin halkın haber alma hakkı için yapıldığını, bu hakkın anayasal güvence altında olduğunu ama anayasal güvencelerin birçoğu gibi bunun da kağıt üzerinde kaldığını epeydir yazıp konuşuyoruz. Dahası, sayısız gazeteci, halkın haber alma hakkı için ağır bedeller ödedi, ödüyor, ödemeye de hazır.

Neler yok ki bedeller kataloğunda… Ev baskınlarıyla gözaltı, cezaevinde uzun tutukluluk süreleri, bir kısmı kumpas ve iftiralarla kurgulanmış, delilsiz bomboş iddianameli davalar, yüksek tazminat talepleri, tekzip, habere erişim engeli, ilan cezaları, yayın durdurma, ekran karartma, medya kuruluşunu kapatıp malvarlığını tasfiye etme ve daha niceleri.

Bu iç karartıcı kataloğa baktığında “İyi de niye?” diye sorası gelebilir birçok insanın: “Niye dostum, deli misin sen?”

Geçim derdini iktidara yanaşarak çözmenin, sevimsiz gülüşlerle el pençe divan durmanın, haber saklamanın “konforu” dururken, deli mi bu gazeteciler sahi?

İfade ver, duruşmalara çık, davalara cevap hazırla, maaşlı troller saldırıp organize küfür yağmuruna tutsun, cezaevinde hayatın çalınsın, haksız tutukluluk aylarında sağlığın bozulsun. Çıkınca bir de sağlığı düzeltmekle uğraş. Hastanelere git, film çektir, yakınların bir de bozulan sağlığınla kederlensin.

Evet -nereden bakıldığına göre- gazetecilik deliliktir belki, kimbilir. Toplumda hatırı sayılır kesimin giderek bu işi “akılsızca” bulduğunu kendi deneyimlerimden biliyorum.

Güç sahiplerine bir soru

Yine de meraklısının bildiği sırrı burada yeniden hatırlamakta yarar var: Hakkı verilerek yapıldığında, dünyanın en iyi işidir gazetecilik.

“Neye göre iyi” sorusunu isteyen tartışabilir tabii. Güç sahipleri ile gücü kullananlara, eşit ilişki içinde o güce dair soru sorabilmek, cevabı beklemek ve bunu........

© Journo


Get it on Google Play