We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Barış Altıntaş yazdı: Sansürün faydaları

1 0 0
23.02.2021

Önümüzdeki dönemde gazetecilerin mesleğin sorunlarından daha çok gayri-merkezi internet çözümleri ve bunlarla ilgili pratikleri benimsemeye yönelik araçları tartışması beklenir.

2000’li yılların ortasından başlayarak büyük basın yayın kuruluşlarının hükümet yanlısı iş çevrelerinin eline geçmesi ve sonrasında gerçekleşen kırılmalar sonucunda Türkiye’de gazeteciliğin maruz kaldığı baskı ortamı, tüm sektörde dijitalleşmenin getirdiği ekonomik zorluklarla birleşince eşi görülmemiş bir yıkım ortaya çıktı.

Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) hükûmetinin sürekli daralan kırmızı çizgilerinin yarattığı boğucu baskı ortamının sonuçları ortada. Yüzlerce gazeteci cezaevinde. Gazeteciler bazen haberleri nedeniyle bile değil, sadece attıkları tweetler yüzünden yaka paça götürülüp ifade veriyor, tutuklanıyor, yargılanıyor.

Son yıllarda gazeteciler ve meslek örgütleri temsilcileri, adliye veya cezaevi ziyaretlerinden zaman bulabildiklerinde mesleğin geleceğininin hararetle tartışıldığı toplantılar düzenliyor.

Usta-çırak ilişkisinin ortadan kalkması, mesleki deneyimi işin mutfağında kazanma olanağının kaybolması gibi sonucu ağır gelişmeler karşısında çıkış yolları aranıyor.

Doğru. Medyanın geldiği nokta içler acısı.

Televizyon ekranlarında Türkiye’nin yerli ve milli dış politikasının başarısından virüs mutasyonlarına, makine öğreniminden GSM teknolojisine, çocuk psikolojisinden Orta Doğu’nun siyasi dinamiklerine uzanan olağanüstü geniş ve renkli bir yelpazede birçok konuda uzman olan aynı dört beş kişiyi izliyoruz.

Ancak yandaş basın alternatif bir gerçeklik üretirken, hükûmet yanlısı olmayan birçok yayın organı ve serbest gazeteci, iktidarın yolsuzluklarını, hukuksuzluğu ve gerçekleri bizlere her şeye rağmen duyurabiliyor.

Sosyal medya kamusal alan, gazetecilik için can damarı

Meslek örgütleri, gazetecilik ilkelerini, bunların yeni nesillerce neden uygulanmadığını, yapısal sorunların nasıl aşılabileceğini tartışadursun, 7253 sayılı “İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” 2020’nin temmuz ayında yürürlüğe girdi.

Getirilen sansür öyle ağır ki, var olan internet sansürüne ve erişim engellerine eklenen sosyal medya yasakları sonucunda tartışılacak bir gazetecilik pratiği bulamayacağız gibi görünüyor.

Erişim engelleri, yargılamalar, gözaltılar ve tutuklamalara rağmen birçok bağımsız gazetecinin hala seslerini........

© Journo


Get it on Google Play