Onderdrukking via verhullende taal

Onderdrukking via verhullende taal

Geïnteresseerd in directe democratie en de manco’s van het parlementaire stelsel

“Woorden bepalen hoe wij de werkelijkheid zien. Ze sturen onze gedachten, onze oordelen en – soms ongemerkt – onze keuzes.  […..] Ook in de politiek worden woorden zorgvuldig gekozen om bijvoorbeeld gekozen beleid aanvaardbaar te maken” [Armand Girbes, 19.02.2026]

Taal kan niet beschouwd worden als een neutrale wijze van communiceren, maar is een belangrijk instrument in de strijd om politieke en ideologische macht, de hegemonie. (Antonio Gramsci)

Via vage termen wordt een verhullende taal ingezet door ideologen om de maatschappelijke tegenstellingen te maskeren of door politici die onrechtvaardig beleid willen ‘verkopen’. Die taal zorgt ervoor dat we geen kritische vragen bij de status quo stellen en onbewust de belangen van de machthebbers steunen. Daarbij worden verschillende stijlfiguren gebruikt waaronder, eufemismen, tautologieen en verwarrende abstracties.

De bevolking’ is een verwarrende abstractieMarx stelt dat je eigenlijk niet kunt spreken van........

© Joop