We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Taliban Sözcüsü Zabihullah İle Röportaj

9 51 0
14.07.2021

Dünya medyası uzun yıllar sonra yine Taliban’ı manşetlerinden düşürmüyor. ABD’nin Mayıs ayında Afganistan’dan hızlı çekilme kararı sonrası Taliban’ın Afgan toprakları içinde hızlı ilerleyişi sürüyor. Taliban yetkilileri ülkenin yüzde 85’ine hâkim olduklarını iddia ediyor. Başkent Kabil, Kandahar gibi birkaç il merkezi hariç bütün ilçeler ve kırsal alanlar Taliban’ın eline geçmiş durumda. Taliban il merkezlerini elinde bulunduran hükümetin buraları barış içinde kendilerine teslim etmesini bekliyor. Çünkü muhtemel bir direniş iç savaşı tetikleyebilir.

ABD’nin 2001’de Afganistan’ı işgalinin üzerinden 20 yıl geçti. Bu süre zarfında ülkede ne güvenlik sağlanabildi ne de güçlü bir Afgan hükümeti ve ordusu oluşturulabildi. ABD öncülüğündeki NATO ittifakı üyesi olan veya olmayan 36 ülkeden oluşan koalisyon 20 yılda ülkede güvenliği sağlamakta başarısız oldu. Taliban bugün Afganistan’ın son 150 yılda İngiltere ve Rusya’dan sonra ABD’yi de mağlup ettiğini ifade ediyor.

Türkiye de uzun yıllardır Afganistan’da. Son günlerde medyamızda Taliban’ın Türkiye’ye yönelik uyarıları sık sık gündem olmaya başladı. Biz de bunu ve yine Taliban ile ilgili bazı soruları Taliban’ın sözcüsü Zabihullah Mücahit’e sorduk.

Taliban sözcüsü Zabihullah’a ilk sorumuz neden Türkiye’ye yönelik böyle uyarılarda bulunduğu yönünde idi. Zabihullah’ın sorumuza cevabı şuydu: “Ne Afganistan İslam Emirliği ne de Afgan halkının Türkiye’ye veya Türkiye halkına bir karşıtlığı vardır. Türk halkı ile din, mezhep, tarih ve kültür birliğimiz vardır. İki halk da birbirini çok sever. Biz 20 yıl önce NATO şemsiyesi altında Afganistan’a gelen Türkiye’nin de çekilmesini istiyoruz. Türkiye’ye de ihtiyacımız olduğunda direkt Türkiye ve Türk halkı ile konuşacağız. Türkiye’yi Türkiye olarak istiyoruz. NATO’nun bir parçası olarak Türkiye’yi istemiyoruz. ABD ile yaptığımız ve Türkiye’nin de kabul ettiği, Doha Anlaşması uyarınca NATO üyesi olan veya olmayan bütün yabancı güçlerin Afganistan’dan çekilmesi........

© İstiklal


Get it on Google Play