We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Mavi ve Beyazın Ülkesi: Tunus

4 5 0
28.08.2021

Siyasi bir keşmekeş ile adını şu günlerde medyada sık sık duyduğumuz Tunus, Akdeniz’in güzel, sakin ve güvenli ülkelerinden biri. Tunus, 1574-1881 yılları arasında Osmanlı Devleti’nin bir eyaletiydi. Entelektüel ve siyasi münazaraların en çok yapıldığı eyaletlerden olan Tunus, “Ahdü’l Eman” ve “Kanûnu’d-Devle” ile İslam-Osmanlı coğrafyasının ilk modern anayasasını hazırlayan ülke olmuştur. 1881 yılında Fransa tarafından işgal edildi. 1956 yılına kadar da bağımsızlık mücadelesi verdi.

Tunus’un ilk bağımsızlık mücadelesini veren Ali ve Muhammed Başhamba kardeşler, Şeyh Salih Şerif, Şeyh İsmail Safaihi, Şeyh Muhammed Hıdır ve Muhammed Ali Hammi gibi isimlerin yolu hep İstanbul’dan geçti. Osmanlı, bağımsızlık mücadelesi veren bu insanları yalnız bırakmadı ve destekledi. Ali Başhamba ve Şeyh İsmail Safaihi İstanbul’da hayata gözlerini yumdu. Modern Tunus’un kurucu lideri Habib bin Ali Burgiba hem Teşkilat-ı Mahsusa üyesi idi hem de Cumhuriyet Türkiyesi’nden büyük destek gördü.

Tunus’un bağımsızlık mücadelesini şiirleri ile besleyen Ebu’l Kasım eş-Şabbi, 25 yaşında hayata gözlerini yumsa da kısa hayat hikayesi içerisinde ortaya koyduğu eserler ile Tunusluların mühayyilesinde ebedi tesirler bıraktı. 1909 yılında doğan eş-Şabbi, 1934 yılında hayata gözlerini yumdu. Bütün şiirlerinin toplandığı “Eğani’l Hayat” adlı divanın her satırı Tunusluların sadrına ilmek ilmek etkiler bıraktı. Şabbi’nin hayatında umutsuzluk ve hüzün hakimdi. Küçük yaşta kaybettiği sevgilisi ve babasından dolayı hüzne gark oldu. Sevgilisini kaybettiğinde kaleme aldığı “Ma’temu’l Hubb / Aşk Matemi” ve “Cedvelu’l Hubb / Aşk Deresi” şiirlerine şu mısralar ile başlar:

“Ah bilsem keşke

Hangi kuş

Duyar hüzünleri, kalplerin derinlerinde feryat eden

Sonra fecirde kısık ağlama sesleriyle

Huşû ve hüzün içinde?”

Tunus’un milli marşı “Humatu’l-Hima”nın da şairlerinden olan Ebu’l Kasım eş-Şabbi, 1933 yılında yazdığı “İradetu’l Hayat / Yaşama İradesi” adlı uzun şiiriyle Tunus başta olmak üzere bağımsızlık mücadelesi veren........

© İstiklal


Get it on Google Play