We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

YENİ ZELANDA SALDIRISINDAKİ İNCE MESAJLAR

1 1 33
21.03.2019

15 mart 2019 tarihinde Yeni Zelanda da kanlı bir terör saldırısı gerçekleşti. Kentin Hagley Park bölgesinde 2 camide Cuma namazı için toplanan Müslüman cemaate otomatik silahlarla saldırı yapıldı.Saldırıyı yapan terörist Brenton Harrison Tarrant saldırının tamamını kask kamerasıyla kaydedip ,aynı anda sosyal medyaya canlı yayınla servis etti .Tam 17 dakika boyunca camide insanlara kurşun yağdırdı. Terörist olay yerine beyaz renkli Opel marka araba ile geliyor .Arabanın içinde en az 4 tüfek bol miktarda dolu şarjör , kendi çektiği videoda görünüyor.Saldırıda 50 kişi hayatını kaybetti .48 Kişi yaralandı.

Terörist saldırıdan birkaç saat sonra Yeni Zelanda polisi tarafından otomobili içinde yakalandı .2 Polisin arabadan in teslim ol çağrısına , olumlu yanıt vermeyince ,polis zorla sürekleyerek arabadan dışarı çıkartıp tutukladı.Bir takım medya organlarınca hemen akıl hastası olarak nitelendirilmek istenen kanlı katilin aslında hasta olmadığı gayet akıllı ,profesyönel biri olduğu bıraktığı izlerden gayet belli.

16 mart mahkemeye çıkartılan terörist Brenton Harrison Tarrant mahkeme sırasında bile “beyaz üstünlüğünü” anlatan bir Nazi işareti yaptı. Tarrant, 5 Nisan’a kadar gözaltında tutulacak. Tarrant mahkemeye mahkum kıyafetleri ve el ile ayakları prangalanmış şekilde çıkarıldı. Tarrant, dalgıçların “her şey yolunda” anlamında olan ancak Naziler arasında “tamam” anlamına gelen bir işaret yaptı. Sanığın eli ile yaptığı işaretin beyaz ırkın üstünlüğünü simgeleyen “White Power” yani, beyaz güç hareketi olduğu iddia ediliyor. Teröristin 2 . duruşması 5 nisanda görülecek.

Saldırı sırasında en çok dikkat çeken detay teröristin kullandığı silahlar üzerine yazdığı beyaz silinmez kalemle yazdığı çeşitli cümle ve isimler.Yazıların kimi Kril alfabesiyle ,kimi Ermenice, kimi Gürcüce ,kimi İngilizce yazılı.Burda yazılan ifade ve isimler üzerinde biraz duralım.Çünkü adam bir anlamda geçmişin intikamını almış kendi aklınca.

Bir Silahın üstünde "Türk Yiyici" yazıyor.Silahların üzerinde ne kadar Türk düşmanı kan içici varsa yazmış.

Anton Lundın Pettersson İsveç te ekim 2015 tarihinde biri öğretmen biri öğrenciyi kılıçla öldüren katil .Olayda bir öğrencide yaralanmıştı .Polis tarafından vurularak öldürüldü.Polis saldırının ırkçı bir saldırı olduğunu düşünüyor.

Alexandre Bissonnette 2017 yılında Kanada da bir........

© İstiklal