We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

TÜRK İŞİ DONDURMA FİLMİNDE ANLATILANLAR GERÇEKMİ ACABA ?

13 1 97
23.03.2019

15 Mart 2019 tarihinde sinemalarda yeni bir film vizyona girdi.İsmi Türk işi dondurma .

Yönetmen Can Ulkay ,Oyuncular Erkan Kolçak Köstendil,Ali Atay ,Şebnem Bozoklu,Will Thorp ,

James Farley ,Caner Kurtaran,Marlene Matthews,Tristan Alexander,Alma Terzic,Carl Wharton

Senarist Gürkan Tanyas, Müzikler Fahir Atakoğlu, Yapımcı Mustafa Uslu, İdari yapımcı Çağlar Ercan

Filmin ana teması; Sözde Avusturalya da yaşayan 2 Türk göçmen , Osmanlı devleti cihat ilan edince İngiliz sömürgesi olan Avustralya da , içi Anzak askerleriyle dolu bir trene saldırırlar .Saatlerce çatışmalar filan olur. Bunlar Rambo gibi çok sayıda Anzak askerini etkisiz hale getirirler. Felan filan .Peki işin aslı böylemi ?

Maalesef böyle değil Avusturalya kaynaklarında bu olayla alakalı çok bilgi var .Olay cihat filan değil, resmen terör saldırısı.2 Afgan göçmeni vatandaş . Gool Muhammed Afgan 40 yaşında . Deve bakıcısı olarak gelmiş . Sonradan dondurma işine girmiş .Seyyar bir araba ile dondurma satışına başlamış.Neden bölgede deve bu kadar yaygın . Broken Hill bölgesi önemli bir maden şehriydi .Her yerden gelen göçmenler, burda yeni iş imkanları buluyordu .Develer bu sıcak iklimde yük taşımak için birebirdi .Motorlu vasıtalar gelişip ,çoğalana kadar deve kullanılmaya devam etti.

Molla Abdullah 60 yaşında. Hayber Geçidi yakınlarında 1855 yılında doğmuş bir başka Afganlıydı.Oda buraya deve bakıcısı olarak gelmiş. Sonradan kendi mezbahasını açmış.Fakat oranın mevzuatına uymadığı için hükümet para cezası kesmiş .Mezbahasına kesim için domuzlarda getirilince çok öfkelenmiş .Domuz kesiminin haram olduğunu bir Müslüman olarak bu işe karışmayacağını söylemiş .Burdan yola........

© İstiklal