We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

YAŞAT, DÜRÜST OL, SEV, OKU!

1 2 1
01.03.2021

Dünya; insanla güzel, sevgiyle sıcak, dostluklarla anlamlı, hoşgörüyle huzurlu… Bütün bu hasletleri ruhumuzda hissetmemiz için bir koronavirüs yetti de artı bize. Meğer hayatı sevdiren ne de çok sebeplerimiz varmış; varmış da biz farkında değilmişiz.

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan, dünyanın mevcut 208 ülkesine hızla yayıldı. Musallat olduğu insanların ciğerlerine yerleşerek nefesini kesen, bugün, 28 Şubat 2021, tarihi itibari ile: 113.488.702 kişinin hastalanmasına, 2 milyon 519 bin 093 kişinin de ölümüne sebep olan Korona virüs salgını bütün acımasızlığı ile hükmünü sürdürüyor ve can almaya devam ediyor. Koranavirüs illeti, ülkelerin ekonomileri temelinden sarstı, insanları açlığa, yokluğa ve yoksulluğa mecbur ve mahkum etti. Sevdiklerimizi bizden ayırmakla kalmadı, saldığı dehşet ve korku ile bizleri evlerimize hapsetti.

Ancak Mikroskopla görülebilen o küçücük virüs, biz, doğumla ölüm arasındaki çizgide şuursuzca yürüyen insanlara ve insanlığa öylesine büyük dersler verdi ki… Öncelikle ve özellikle biz insanlara; “seni yaşatan bedeninle birlikte üzerinde yaşadığın dünyanın kıymetini bil. Senin her şeyden önce temiz havaya, temiz suya, temiz toprağa ve temiz gıdaya ihtiyacın var. Bedenin hakkını vermez, yaşaman için gerekli olan havayı, suyu, toprağı kısacası sahip olduğun zenginlikleri hor kullanır; hoyratça ve bu hızla kirletmeye, yok etmeye devam edersen benim gibi daha çok belalara, musibetlere duçar olursun.”, dedi.

Gerçekten de kazanmak, daha çok kazanmak hırsı ile tabii zenginliklerimize acımasızca kıydık. Rant uğruna tabiatı tahrip ettik, ağaçları kestik, orman yangınlarını kayıtsız gözlerle seyrettik. Ormanların ve........

© İstiklal


Get it on Google Play