We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

BETONİZM HASTALIĞI VE ELAZIĞ’IN BETON BAHÇESİ

3 1 0
25.09.2019

Türkiye'mizi derinden etkileyen “Betonizm Hastalığı” Elazığ'ı da vurdu. Şimdi bana “Betonizm” de ne diye soranlarınız olacak. Meraklanmayın, anlatacağım.

“Betonizm”; toprağı, yeşili, çimeni, çiçeği daha doğrusu doğal olan her şeyi düşman görme ile başlayan; çimento, demir, kireç tutsaklığı ile gelişen çoğu zaman dikey bazen de yatay olarak özellikle akıl ve idrak yoksulu ülkelerde görülen çağın amansız bir hastalığıdır.

Büyük şehirlerimize özellikle de İstanbul’a bakarsanız bu hastalığın ne denli çirkin, garabet ve iç karartıcı bir illet olduğunu görürsünüz. Şehrin güzelliğine ve siluetine kurşun sıkan dikey yapılaşmalar bu illetin habis urlarıdır. Bu habis urlar, bir yandan komşuluk ilişkilerini yok ederken diğer yandan da aynı mahallede ikamet eden insanları biri birlerine yabancılaştırmaktadır.

Özellikle son yıllarda ivme kazanan rant temelli bu hastalığın maalesef ilacı yoktur. Deprem bölgelerinde, deprem riski taşıyan şehirlerde -ki bu şehirler içerisinde Elazığ da vardır-bu hastalığın yaygın halde görülmesi aklıselim insanları korkutmakta ve endişelendirmektedir. Beton hastalığının önlenmesini için yöneticilerin önlem alma yerine, yandaşa rant sağlamak adına teşvik etmeleri ise incelenmesi gereken çok farklı bir psikolojik vakıadır.

“Betonizm hastalığının beton bahçelerine dönüşerek varlığını ilânihaye sürdürme gayreti ise son zamanların en tipik vakası olarak Elazığ’da görülmüştür.

Biliyorsunuz, 18 Ağustos 2016 tarihinde Elazığ’ın vatanperverliğine, dik duruşuna, devlet ve millet sevgisine........

© İstiklal