We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

KHK mağdurları ile ilgili çözüm önerileri...

363 149 9
27.12.2018

OHAL İşlemleri Komisyonu çeşitli kesimler tarafından haklı ya da haksız gerekçelerle çeşitli eleştiri ve hatta saldırılara neden oluyor.

Kimileri haklı gerekçelerle ihraç edilen ‘Fetö'cüleri kurtarmak amacıyla komisyona saldırırken, kimileri ise iftiraya veya haksızlığa uğrayan masumların isyanını dile getiriyor.

Bu konuda pek çok yazı yazmış ve aynı zamanda komisyonun iyi niyetli çalışmalarını da yakından takip etmiş biriyim.

Elektronik posta kutuma iliştirilen binlerce hatta on binlerce mesajdan anladığım kadarıyla, OHAL İşlemleri Komisyonu aşağıda sıralayacağım şu nedenlerden dolayı hedef haline geliyor.

Birinci sorun:

Komisyonun hakkında "Göreve iade" kararı aldığı kişiler, ihraç oldukları kurumlara geri dönemiyor.

Komisyonun "İade" kararından sonra aklanarak geri dönen bu kişileri 15 gün içinde göreve başlatmak zorunda olan kurumlar, işi ağırdan alıyor ya da komisyonun aldığı kararı yok sayarak suç işliyor. Bu durum, giderek büyüyen bir mağduriyet oluşturuyor.

Evet, komisyonun bu konuda bir yaptırım gücü yok. Ancak komisyon yaşanan haksızlığı yaptırım gücü olan kurumlarla paylaşırsa, sanırım işler daha hızlı ilerleyebilir ve mağduriyetler ortadan kalkabilir.

Ya da başka bir deyişle, devletin ilgili kurumları, göreve iadeler konusunda bünyesindeki kurumlara gönderecekleri birer talimatla bu durumu çözebilir.

O da olmadı, Cumhurbaşkanlığı'nın yayınlayacağı bir kararnameye bakar bu iş...

Öyle ya da böyle bu sorunun çözülmesi ve KHK mağdurların bir an önce hak ettikleri işlerine geri dönmeleri sağlanmalı.

İkinci........

© Internethaber