We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Bu nasıl anket?

593 221 66
15.01.2019

AK Parti aday açıklama sürecinde sona geldi. Büyük bir aksilik olmazsa bu hafta sonuna kadar il ve ilçelerin tamamı açıklanmış olacak.

Yazılarımı takip eden kardeşlerim hatırlayacaktır. AK Parti'nin en büyük sınavı, ilçe belediye başkan adaylarını açıklama sürecinde yaşayacağını pek çok kez dile getirdim.

Şundan dolayı:

Hepimiz çok iyi biliyoruz ki seçmen, büyükşehir belediye başkan adayından ziyade, kendi ilçesini yönetecek belediye başkan adayına daha çok önem veriyor. Ehliyet ve liyakata esaslarına göre bir ismin aday gösterilmediğini gördüğü an geri çekiliyor. Kimi sandığa gitmiyor, kimi ise daha uygun gördüğü bir başka adaya oy veriyor.

Genele vurduğumuzda, şu ana kadar açıklanan il ve ilçe adayları ile ilgili kamuoyuna yansıyan çok büyük bir itiraz yok. Ancak bu duruma bakarak "O zaman çok büyük sorun yok" diyemiyorum.

Çünkü itirazların yükseldiği yerler, AK Parti'ye seçim kaybettirecek, ya da oy oranını yarı yarıya düşürecek kritik yerler.

İstanbul'dan başlayarak sırasıyla gidelim:

Bugüne kadar AK Parti mensubu olan ya da AK Parti'ye destek veren pek çok isimle ve Sivil Toplum Kuruluşu ile görüştüm. Abartısız söylüyorum, tamamında "İstanbul'u kaybedebiliriz" endişesi mevcut...

Sebebini sorduğumda, bazı ilçelerde yanlış tercihlerde bulunulduğunu dile getiriyorlar.

Bu ilçeler; Tuzla, Fatih, Beyoğlu ve Esenyurt...

Seçim sonuçları üzerinden gidecek olursak:

Tuzla Belediye Başkanı, 2014 seçimlerinde yüzde 48,6 oy almış.

Esenyurt Belediye Başkanı yüzde 47 oy almış.

Beyoğlu Belediye Başkanı yüzde 48 oy almış.

Fatih Belediye Başkanı ise yüzde 48,5 oy almış.

Bu oranlar AK Parti’nin en iyi olduğu dönemde yakalanmış. Ancak Genel Seçim sonuçlarına........

© Internethaber