We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

ARAYA ARAYA BULSAM İZİNİ: CEMİL MERİÇ’İ VEFATININ 35. YILINDA ANMAK

3 0 0
12.06.2022

Arayı arayı bulsam izini, İzinin tozuna sürsem yüzümü, Hak nasip eylese görsem yüzünü, Ya Muhammed canım arzular seni.
Yunus Emre

1916 Hatay doğumlu Cemil Meriç Türk düşünce hayatının en özgün düşünürleri arasında yer alır. 13 Haziran 1987’de İstanbul’da vefat eden Cemil Meriç’in bugün vefatının 35. Yılı.

Cemil Meriç bir vicdan âdemi… Cemil Meriç bir isyan âdemi… Cemil Meriç bir arayış âdemi… Cemil Meriç bir sorumluluk âdemi… Cemil Meriç bir imtihan âdemi… Cemil Meriç bir mücadele âdemi… Cemil Meriç öğrenme sevdalısıbir âdem… Cemil Meriç bir çile âdemi… Cemil Meriç her şeyden Hakk âşığı bir âdem…

Cemil Meriç hem liselerde hem de akademide görev yapan bir bilge… Genç denecek yaşta rahatsızlığından dolayı gözlerini kaybetmiş ama umudunu asla yitirmemiş: Okuma yazma sorumluluğunu yerine getirmek için yoğun bir çaba sarf etmiş. Hayatındaki olumsuzlukların ve sıkıntıların arttığı dönemlerde bile mücadeleden kaçmamış.

Dönemindeki dergilerde çevirileri ve denemeleri yayınlanan Cemil Meriç, ilk önce Balzac’ın Altın Gözlü Kız adlı eserini Türkçeye çevirir ve 1943’te yayınlanır. 1964’te HindEdebiyatı, 1967’de Saint-Simon İlk Sosyolog-İlk Sosyalist adlı eseri yayınlanır. 1974’te Bu Ülke ile Umrandan Uygarlığa, 1976’da Bir Dünyanın Eşiğinde, 1978’de Mağaradakiler, 1980’de Kırk Ambar, 1981’de Bir Facianın Hikâyesi, 1984’te Işık Doğudan Gelir ve 1985’te Kültürden İrfana yayımlanır. Yazarın vefatından sonra kerimesi Prof. Dr. Ümit Meriç ve mahdumu Mahmut Ali Meriç tarafından hazırlanarak 1992-1993’te Jurnal I-II, 1993’te yine Sosyoloji Notları ve Konferanslar yayımlanır.

Cemil Meriç’in kerimesi Prof. Dr. Ümit Meriç, Babam Cemil Meriç adlı çalışmada babasının biyografisini kaleme almıştır. Bu eserle Cemil Meriç’in hayata bakış açısını etkileyen olayların izlerini sürmek mümkündür.

Bencileyin Cemil Meriç’le ilk defa 1982’de lise 2öğrencisiyken tanıştım. Bu güzel insanın vicdan ve hakikat arayışı şahsımı oldukça etkiledi. Kendi diline, kültürüne ve inancına yabancılaştırılan aydın tabakasını kıyasıya sorgulayan Cemil Meriç, düşüncenin ülkemizdeki gelişiminde önemli bir sacayağı olmuştur.

Cenab-ı Allah’tan bu büyük ustaya, bu arayış âdemine rahmetiyle muamelesini diliyor, okurlarımızı merhumun ruhuna birer Fatiha okumaya davet ediyorum.

Kerimesi Prof. Dr. Ümit Meriç Hanımefendi, merhum babasıyla ilgili şunları söylüyor: ‘Hayatını iki kelime hülasa eder: Öğrenmek ve öğretmek… Balzac âşığı, Hugo mütercimi, Hint dostu, Saint Simoncu, Batıyı büyüleyen İslam tartışmalarının öncüsü, Said-i Nursi okuru ve son Osmanlıdır. Onun yarısını görerek, yarısını karanlıklarda geçirdiği ömrü boyunca kendine biçtiği görev ‘Bir devrin şuuru olmak, bütün hakikatleri yoklamak, bütün yalanların maskesini sıyırmak, kalabalığa doğru yolu göstermek’tir. (Babam Ümit Meriç, İnsan Yayınları, s. 415)

Cemil Meriç’in İmbiğinden Yansıyanlar

1. POLEMİK’ten

........

© İnsaniyet


Get it on Google Play