Zašto je to tako? Zato što je litijum ključan resurs za budućnost. Ova ruda je neophodna za proizvodnju baterija, koje su srž energetske tranzicije ka održivim izvorima energije. Svet se ubrzano kreće ka ekonomiji zasnovanoj na obnovljivim izvorima energije, a litijum igra centralnu ulogu u toj tranziciji. Ignorisanje ove prilike značilo bi zaostajanje Srbije u globalnim ekonomskim tokovima.
Međutim, umesto da trošimo energiju i vreme na sprečavanje kopanja, što je ionako neminovno, potrebno je da se fokusiramo na nešto mnogo važnije — kako ćemo upravljati ovim resursom. Umesto da dozvolimo jednostavno vađenje i izvoz litijuma kao sirovine, moramo da se izborimo za nešto više. Naša borba treba da bude usmerena na zabranu izvoza rude i stvaranje uslova za izgradnju fabrika za preradu i proizvodnju finalnih proizvoda u Srbiji.
Ovo je prilika da se Srbija pozicionira kao lider u proizvodnji visokotehnoloških proizvoda, a ne samo kao zemlja koja izvozi sirovine. Umesto da litijum bude samo još jedan izvor prihoda za strane kompanije, on može postati osnova za razvoj domaće industrije i otvaranje hiljade novih radnih mesta. Zamislićemo Srbiju koja ne izvozi sirov litijum, već gotove baterije i druge visokotehnološke proizvode, pozicionirajući se tako kao ključni igrač u globalnoj ekonomiji. Litijum je šansa da Srbija postane moderna, prosperitetna zemlja — da postane Švajcarska Balkana.
Narod ne sme propustiti ovu priliku. Kroz javnu raspravu i političku akciju, možemo postaviti jasne zahteve — zabrana izvoza rude i ulaganje u domaću preradu i proizvodnju. Ovaj put nije bez izazova, ali je jedini koji vodi ka trajnoj ekonomskoj koristi za našu zemlju.
U tom procesu, Predsednik Srbije mora odigrati........