We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Lübnan üzerindeki çarpı işareti

34 0 0
02.08.2020

Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian’ın ziyareti arifesinde, Fransız diplomasisi derin bir mesaj vermeyi amaçladı.

Mesajın içeriği, Fransa’nın Lübnan’ı bırakmayacağı, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un Lübnan’ı kayıp bir dava olarak görmediği, Lübnan’dan vazgeçmenin başkalarına alan açmak anlamına geldiği, Lübnan krizi herkesi ilgilendirdiği ve boyutları bölgeyle sınırlı olmayıp daha uzaklara uzandığı için Paris’in ABD ve Körfez ülkeleriyle Lübnan ile ilgili görüşmeler yürüttüğü şeklindeydi.

Le Drian, Beyrut’a ulaşmadan önce Paris’in kendisinin bir dizi mesaj taşıdığını kasıtlı olarak açıkladığı aşikardı.

Mesajların ilki, ziyaretin Washington ve Körfez başkentleri ile yapılan istişarelerden sonra gerçekleştiğiydi.

İkincisi, Lübnan halkı ve talepleri ile dayanışma, yetkililere karşı ise kararlılık mesajları taşıdığıydı.

Üçüncü mesaj, Lübnan hükümetinin kuruluşunun üzerinden 6 ay geçmiş olmasına rağmen hiçbir reform gerçekleştirmediğiydi.

Dördüncüsü, Maruni Patriği Bişara er-Rai’nin gündeme getirdiği, Cumhurbaşkanı Mişel Avn ile müttefikleri Şii Hizbullah ve Emel Hareketi dışında bütün Lübnanlı güçler tarafından coşkuyla desteklenen tarafsızlık çağrısını Paris’in de desteklediğiydi.

Beşincisi, Lübnan ile ilgilenen ülkelerin “tarafsızlık olmadan egemenlik olmayacağı” konusunda hemfikir olduklarıydı.

Bütün bunların arka planında, Le Drian’ın ziyaretinin, özellikle Lübnan’ın Uluslararası Para Fonu (IMF) ile müzakerelerinin zorluklarla karşılaştığı bir zamanda gerçekleştiği için önemli ve belirleyici olduğu açık ve nettir.

Müzakerelerin bu duruma gelmesinin nedeni, hükümet, Merkez Bankası ve Bankalar Birliği arasında IMF’ye sunulacak ve müzakere edilecek belirli bir rakam üzerinde mutabakata ulaşılamamasıdır.

Bu ihtilafın sürmesi durumunda, müzakereler olumsuz bir biçimde etkilenecektir.

Cumhurbaşkanı Avn, kendisine Lübnan’ın “reform ve yolsuzlukla mücadele sürecinde Fransa’nın yardımını” almayı umduğunu ilettiğinde Fransa Dışişleri Bakanı daha ziyaretinin başında ilk şokunu yaşadı.

Zira bu Fransa’nın değil tamamen Lübnan’ın sorumluluğudur.

Aslında Fransa, Lübnanlıların kendilerinin itiraf ettikleri gibi varlıklarını tehdit etmeye başlayan ekonomik kriz ile yüzleşmesine yardımcı olacak yardımların önünü açmak için “Paris1” konferansından “CEDRE” konferansına hala Lübnan’ın ciddi ve gerçek bir reform sürecine girişmesini bekliyor.

“Bize reform sürecinde yardım edin”, ama hangi süreçte, Le Drian’ın buna verdiği yanıt açık ve netti:

Yolsuzlukla mücadele edeceğinizi söylüyorsunuz, peki bunu neden yapmıyorsunuz?


Daha sonra Cumhurbaşkanı Avn’a doğrudan şu soruları sordu:

Yargı atamaları hangi noktaya ulaştı? Yargının bağımsızlığı ne durumda, kendisi yolsuzlukla mücadelede en önemli organ mı? Ya elektrik sorunu hangi noktada?

Kamu borcunuzun yarısına mal olan bu sektörün düzenlenmesi için 2002 yılında kabul edilen ama uygulanmayan bir yasa olduğunu biliyoruz, elektrik düzenleme kurumunun şu anda ne durumda?

Bütün yetkilerini enerji bakanına devreden düzenlemeden sonra yasal işlevlerinin sona erdirildiği söyleniyor, bu doğru mu?


Le Drian’ın “Lübnan Titanik gibi........

© Independent Türkçe