We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Futbolun bulanık yüzü menajerler

14 0 0
17.09.2020

Pandeminin gölgesinde yüksek sesle yapılan tartışmalar ve statlarda sessizce oynanan maçlar ile başladı Süper Lig.

Futbolun, gollerin, taktiklerin ya da güzel oyunların yerine, hakem tartışmaları ve transferler ile ilgili belgeler, gündemim ana konusu oldu.

Türkiye'deki futbol kültürü, oyunun kendisinden değil, yarattığı tartışmalardan beslenirken, futbolun kendisinin konuşulmadığı da uzun zaman oldu.

Transfer haberleri dışında ana gündem, Bankalar Birliği anlaşması ve Galatasaray'ın transferlerde, menajerlere yaptığı ödeme tartışmalarından oluştu.

Bununla beraber transfer sezonunun en önemli aktörlerinden olan menajerler, Avrupa futbolunda tartışıldığı kadar, Türkiye'de tartışılmıyor.

Futbolun sahalardan çıkarak makinaya dönüşmesi ile menajerlik, bu makinanın en önemli çarklarından biri haline geldi. Öyle ki menajerler, futbolcular ve teknik adamlar kadar ünlü oldu.

Menajerlik, taraftarların bile adını bildiği ve imrendiği bir meslek haline geldi. Futbol pastasının en tatlı yerinden de pay almaya başlayan menajerler, aynı zamanda güçlerinin zirvelerine çıktılar bu dönemde.

Kulüpler transferlerde zorladığında ya da limitleri yetersiz kaldığında, menajerler üzerinden çözüm ürettiler.

Kulüp hissesi alan menajerler ve menajerlik şirketi kuran büyük holdingler bile oldu. Bununla beraber menajerler, basın ile kurdukları ilişkiler ile futbolcu pazarladılar.


Futbolda 500 milyon pound menajerlik ücreti ödendi, kayıt dışı ise bilinmiyor

FIFA raporuna göre, 2019 yılında uluslararası........

© Independent Türkçe


Get it on Google Play