We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Bugünden bakınca tecrit uygulamaları büyük bir hata gibi görünüyor

16 0 2
17.09.2020

Kesinlikle değişik bir süreçti. Yazar Lionel Shriver’ın da yazdığı gibi ‘’Daha önce hiçbir bulaşıcı hastalığa bütün ülkeyi kapatarak yanıt vermemiştik. Daha önce de belirttiğim gibi, 1957-1958’deki Asya gribi 70 bin ila 116 bin Amerikalının, yani nüfusun yüzde 0,04 ila yüzde 0,07’sinin ölümüne neden olmuştu. 1968-1970’deki Hong Kong gribi sonucu yaklaşık 100 bin kişi, yani nüfusun yüzde 0,05’i hayatını kaybetmişti.

ABD’de koronavirüsten ölenlerin sayısı 186 bin, yani mevcut nüfusun yüzde 0,055’i. Bu sayı artacak olsa da bu iki griple hemen hemen aynı büyüklükte ve önceki griplere kıyasla 65 yaş altındakiler için daha az ölümcül. Ayrıca eyalet çapında gönüllü tecrit, tümüyle okul kapatma uygulamaları, ofis, fabrika, restoran ve müzelerin kapatılması söz konusu değildi. Hiç kimse Woodstock’ı kapatmayı düşünmemişti.

Bugünkü yaklaşımlar neden bu kadar farklı? Muhtemelen yönetimin etkinliğine daha çok güveniyoruz. Kamu politikası iklim değişikliğini etkileyebiliyorsa virüsü de ortadan kaldırabilir.

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Buna ek olarak, biz zaten riskten çok daha fazla kaçınıyoruz. Çocukların okula yürüyerek gitmesine izin verilmiyor, çocuk parklarında oyuncak merdivenler ortadan kayboldu, üniversite öğrencileri de mikro saldırganlıktan korunuyor. Jonathan Haidt ve Greg Lukianoff’un “The Coddling of the American Mind” (Amerikan Aklının Üzerine Titremek) kitabında yazdığı gibi, öğrencilerin yaşamlarının birçok yönünün yetişkinler tarafından dikkatle düzenlenmesi gerektiği "güvenliği kutsayan bir zihniyete" sahibiz.

İtalya’nın Bergamo kentinden gelen........

© Independent Türkçe


Get it on Google Play