We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

BAE, Bahreyn ve İsrail tarihi "barış anlaşmasını" imzaladı

12 0 0
17.09.2020

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Bahreyn, İsrail'le tarihi bir anlaşma imzalayıp bölgedeki siyasi dinamikleri büyük ölçüde yeniden şekillendirecek bir hamleyle ilişkileri resmi olarak normalleştiren ilk Körfez ülkeleri oldu.

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

ABD Başkanı Donald Trump salı günü Beyaz Saray'da düzenlenen törene ev sahipliği yaptı, 70 yıllık İsrail-Filistin çatışmasına resmi bir çözüm bulunmamasına rağmen BAE ve Bahreyn'in İsrail'le diplomatik ilişkiler kurmayı kabul etmesinden bu yana geçen zorlu birkaç haftayı geride bıraktı.

ABD'nin aracılık yaptığı ve 700 civarında katılımcının bulunduğu etkinlikte İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Emirlikler'in Dışişleri Bakanı Şeyh Abdullah bin Zayid el Nehyan ve Bahreyn Dışişleri Bakanı Abdüllatif el Zayani'yle birlikte "İbrahim Mutabakatı'nı" imzaladı.

Kasım ayındaki seçimlerde yeniden seçilmek için aday olan Trump, bu anın "yeni bir Ortadoğu'nun şafağını" temsil ettiğini söyleyerek üç ülkeyi bu "olağanüstü başarıları" için tebrik etti.

Trump, "İbrahim Mutabakatı... kimsenin mümkün olduğuna inanmadığı şeyin, tüm bölge genelinde kapsamlı bir barışın temeli işlevi görecek" dedi.

Kudüs'teki Mescid-i Aksa'ya atıfta bulunarak, "Mutabakat ayrıca Müslümanların İsrail'deki tarihi alanı ziyaret edebilmesine kapı da açacak" diye konuştu. Diğer "5 veya 6" ülkenin de İsrail'le anlaşma imzalamayı değerlendirdiğini belirttiği önceki yorumlarını hatırlatır şekilde diğer ülkelerin de "çok çok yakında" aynı adımı atacağını söyledi.

"Bugün yaptığımız barış kalıcı olacak" diye ekledi.

Abu Dabi'nin güçlü veliaht prensinin erkek kardeşi olan BAE Dışişleri Bakanı, Filistin topraklarının ilhakını "durdurduğu" için........

© Independent Türkçe


Get it on Google Play