We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

UYKU HİJYENİNİZE DİKKAT EDİYOR MUSUNUZ ?

12 0 0
02.04.2022

Uykusuzluk (insomnia), geceleri uykuya dalmada zorlanma, sık uyanma, sabah kalkması gereken saatten erken uyanma ve dinlendirici olmayan uyku hali ile sonuçlanır.
Bütün bir gün boyunca enerjinizi, ruh halinizi ve çalışma becerinizi etkileyen çok yaygın bir sorundur. Kronik uykusuzluk ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir.

Bazı insanlar ne kadar yorgun olurlarsa olsunlar uykuya dalmakta zorlanırlar. Bazıları gecenin bir yarısı uyanır, saatlerce uyanık kalır, aklına sürekli olumsuz düşünceler gelir. Ancak her insan farklı miktarlarda uykuya ihtiyaç duyduğundan, uykusuzluk uykunuzun kalitesine ve uyuduktan sonra nasıl hissettiğinize göre tanımlanmalıdır. Kaç saat uyuduğunuz veya ne kadar çabuk uykuya daldığınızla değil.

Uykusuzluk en sık görülen uyku problemi olmasına rağmen tek başına bir problem olarak ele alınmamalıdır. Gün içinde çok fazla kafein, tütün kullanmak gibi kontrolü kolay etkenler olabilir. Bazen de aşırı stres altında olmak gibi daha karmaşık bir sorunun belirtisi olarak ele almak daha doğru olur.Altta yatan nedenleri ele alarak ve günlük alışkanlıklarınızda ve uyku ortamınızda basit değişiklikler yaparak, uykusuzluğun yarattığı probleme bir son verilebilir.

Uykusuzluk Belirtileri

  • Yorgun olmasına rağmen uykuya dalmada güçlük.
  • Gece boyunca sık sık uyanmak.
  • Uyandığında tekrar uyuyamamak.
  • Rahatsız edici uyku.
  • Uykuya dalmak için uyku haplarına veya alkole ihtiyaç duymak
  • Sabah çok erken uyanmak.
  • Gündüz uyuşukluk, yorgunluk veya sinirlilik.
  • Gün içinde konsantrasyon güçlüğü.
Neden uyuyamadığınızın farkında mısınız?
Stres, kaygı ve depresyon gibi duygusal sorunlar, uykusuzluk problemine neden olur. Ancak gündüz alışkanlıklarınız, uyku rutininiz ve fiziksel sağlığınız da rol oynayabilir. Uykusuzluğunuzun olası tüm nedenlerini belirlemeye çalışın.
Kronik uykusuzluk genellikle altta yatan zihinsel veya fiziksel bir soruna bağlıdır.
Anksiyete, stres ve depresyon, kronik uykusuzluğun en yaygın nedenlerinden bazılarıdır. Uyumakta zorluk çekmek kaygı,........

© İleri


Get it on Google Play