We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

SİZ KENDİNİZİ İFADE ETMEKTE NE KADAR ETKİNSİNİZ?

4 0 0
10.08.2022

Kelimeler cama benzer; görmeye yardım etmedikleri zaman görüşe engel olurlar.” Joseph Joubert

Kendini ifade etmek evrensel bir ihtiyaçtır. Şekli kişiden kişiye değişir ve davranışlarımızın çeşitli öğelerini kapsar.

Sözlü iletişim akıl, mantık ve düşünceyi; sözsüz iletişim duyguları ve ilişkileri en etkili ifade etme aracıdır.

Dünyanın dönmesini bireysel farklılıklara borçlu olmanıza rağmen, hepimiz iyi iletişim kurmak için gerekli becerileri kazanabiliriz.

Çoğu insan atılganlığı sözlerle ilgili bir davranış olarak görür ve bir durumla etkin bir açık bir şekilde başa çıkmanın ‘’doğru kelimeler’’i kullanmaya bağlı olduğuna inanır. ‘’NASIL’’ ilettiğinizden ziyade ‘’NE’’ söylediğiniz daha önemlidir.

Etkili iletişim ve davranış tarzını sistemli bir şekilde inceleyen davranış bilimciler, atılganlık üzerine kapsamlı çalışmalar yapmıştır.

*GÖZ TEMASI;

Bir başka insanla konuşurken nereye baktığınız çok önemlidir. Genelde, konuşulan kişiye bakmak sizin içten olduğunuz anlamına gelir ve söylediğiniz şeyin daha etkili olmasını sağlar. Sürekli başka tarafa bakar ya da gözlerinizi kaçırırsanız karşınızdaki kişi sizin kendinize güvenmediğinizi veya onu ciddiye almadığınızı düşünür. Öte yandan, çok ısrarla bakarsanız, konuştuğunuz kişiye rahatsızlık verirsiniz.

Göz teması kültürel bir değişkendir. Birçok kültürel grubun, konuşan kişilerin yaşına ve cinsiyetlerine göre değişen kuralları vardır. Karşınızdaki insana, arada bir başka tarafa da bakarak, sakin bir şekilde ve gözlerinizi kaçırmadan bakmak konuşmayı özel bir hale getirir, sizin karşınızdaki insanla ilgilendiğinizi ve ona saygı duyduğunuzu gösterir ve söylemek istediğiniz şeyin etkisini arttırır.

*VÜCUT DURUŞU;

Başka insanları konuşurken izleyin ve her birinin nasıl durduğuna ya da oturduğuna dikkat edin. Ne kadar da çok insanın birisi ile konuşurken vücutlarını........

© İleri


Get it on Google Play