We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

HİPOKONDRİAZİS

4 0 0
20.07.2022

Hipokondriazis, herhangi bir fiziksel hastalığı olmadığı halde tüm inceleme ve telkinlere rağmen kişinin ciddi bir fiziksel hastalığı olduğuna inanmasıdır.

Bu hastalar sürekli ve tekrarlayıcı bir şekilde doktorlara başvururlar. Rahatsız edici fiziksel yakınma ya da ağrıda ön planda değildir. Bulunamayan, tanı konulamayan bir hastalığı olduğu kaygısı yoğundur.

Normal sınırlar içindeki fiziksel belirti ve duyumsamaları bir hastalık olarak yanlış yorumlama, sürekli vücut iş ve işlevleri ile meşguliyet ciddi bir fiziksel hastalığı olduğu inanç ve korkusu esastır. Ciddi bir fiziksel hastalığı olmadığı konusunda yapılan tıbbi açıklamalara inanmakta güçlük çekerler.

Yaygınlığı kesin olarak bilinmemektedir. Psikiyatrik hastalar arasında görülme oranı %5.1 gibidir, her iki cinste eşit sıklıkta görülür. Her yaşta başlayabilirse de en sık 20-30'lu yaşlarda başladığı bildirilmektedir.


HİPOKONDRİAZİSİN NEDENLERİ


1-Psikodinamik etkenler : Özgüven eksikliği, suçluluk duyguları,anksiyetenin vücut işlevlerine dönüşmesi görüşleri
2-Sosyo kültürel etkenler: Ailede benzer hastalığı olan kişilerin rol model alınmsı
3-Yatkınlık yaratıcı faktörler: Çocukluk döneminde sık ve yaygın tıbbi hastalık öyküsü olanlarda, kalp krizi gibi önemli hastalıklardan sonra........

© İleri


Get it on Google Play