We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

SÖZLEŞME KİMİN LEHİNE!

6 0 0
21.06.2022

Gündem konularından biri de kiracı- ev sahibi hakları.
Artan kira tutarlarına yetişemeyen kiracıların sıkıntılarını hemen hemen her gün gündeme getirmeye devam ediyorum. Bir de madalyonun diğer yüzünde yükselen enflasyonu dert eden, bu sebeple evini daha yüksek tutara kiraya veren ev sahipleri var.
İkisini bir araya getiren; kira sözleşmeleri…

Kira sözleşmelerindebazı hususların özellikle sözleşme esnasında karşılıklı olarak mutabık kalınarak imzalanması gerekiyor. Sonrasında iki taraf da itiraz hakkını kaybediyor.
Her ne kadar kira sözleşmelerinde ev sahibini koruyan haklar, kiracıyı da (sözde) korumuş olsa da, kira sözleşmesinin imzalandığı gün zorla tahliye taahhüdünü imzalamak zorunda bırakılan,aksi durumda konutu kiralayamayan kiracıların üzerindeki baskı göz ardı ediliyor. Çünkü sözleşme ile aynı gün imzalanan taahhütlerin geçersiz olduğunu öğrenen ev sahipleri şimdi yeni bir yönteme başvuruyor. Taahhütnamenin tarih kısmını boş bıraktırıp, kiralayandan imzayı alıyorlar. Çünkü o imza atılmaz ise evi kiralatmıyorlar(!)

Sözleşmelerde tahliye taahhüdü üzerinden kiracıya baskı uygulandığı iddialarının canlı şahidi olarak, özellikle bu durumun daha gerçekçi bir çözüme kavuşması gerektiğini yetkililere duyurmak istiyorum.
Bu madde dışında da sözleşme esnasında karşılıklı dikkatealınması gereken hususlar var ve........

© İleri


Get it on Google Play